Aldığımız Besinleri Vücut Nasıl İşler?

Popüler inancın aksine, bütün mideye alınan proteinler kasa dönüşmez ve de yemeğinizdeki yağların hepsi de kalçalarınızda depolanmaz!

Bağırsaklarınız tarafından emildiği anda vücudunuz tarafından enerji için kullanılmayan her şeyin yağa dönüşme potansiyeli vardır. Ve enerji, enerjidir.

İşte farklı besinlerin nasıl işlendiği;

Basit Şekerler (koladaki gibi): Çabucak emilip karaciğere yollanan şeker, sindirim sürecinde karaciğere vardığında karaciğer vücudunuza, eğer anında enerji olarak kullanılmazsa şekeri yağa dönüştürmesini söyler.

Kompleks Karbonhidratlar (tam tahıllı yiyeceklerdeki gibi): Bunların sindirilmesi daha uzun sürer bu yüzden bağırsaklarınızda şekere dönüştürülmüş bu karbonhidratların kan dolaşımınızda şekere dönüşmesi için daha yavaş bir salınım süreci vardır ve böylece sindirim sisteminiz çok yorulmaz. Ancak hala vücudunuz bu yavaş oluşmuş şekeri salındığı anda kullanamıyorsa, şeker yağa dönüşür.

Protein (etteki gibi): Küçük amino asitlere bölündükten sonra karaciğere gider. Eğer karaciğer onları kaslara yollayamazsa ( yani egzersiz yapmıyorsanız ve kas gelişiminiz ve korumanız için ihtiyacınız yoksa) evet, enerji olarak kullanamadığınızda yağa dönüşecek olan glukoza dönüştürülürler.

Yağ (waffle’daki gibi): Daha küçük yağ parçacıkları haline gelir ve yağ olarak emilir. İyi yağlar (fındık ve balıkta bulunan yağlar gibi) vücudunuzun inflamatuar tepkisini azaltır ve kötü yağlar bunu çoğaltır. İnflamatuar tepki de obeziteye katkıda bulunan bir faktördür. Eğer egzersiz yapıyorsanız ve bütün hazırda bulunan karbonhidratları (şeker) kullandıysanız, kaslarınız yağı enerji için kullanabilir, bu da bel çevrenizdeki yağları eritmek için harika bir yoldur.

İlgili Sağlık Konuları