Aile Hekimlerine Yeni Bir Görev Daha!

Bakan Akdağ, aile hekimlerinin yoksulların tespit edilmesinde yardımcı olacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık sistemine de not verdi. Akdağ, “Şimdi 7 buçuktan 8 alıyor, ustalık döneminde bunu 9’a çıkaracağız; iyiden pekiyiye” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapacakları işbirliği hakkında bilgi veren Akdağ, projenin ayrıntılarını aktardı:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Hanım’la yoksulların tespit edilmesi ve onlara gerekli iş, barınma gibi yardımların yapılması için işbirliği yapacağız. Aile hekimlerimiz sayesinde aileleri yeterince tanıyoruz. Bu ailelerin izlenmesi için biz işbirliği yapacağız.

Risk altında olan ya da sosyal, ekonomik desteğe ihtiyacı olan her ailenin bire bir takip edildiği sistemden bahsediyorum. Buna göre ailelere destek yapılacak.”

Türk toplumundaki aile yapısının korunması için yeni dönemde yapılacak şehir hastaneleri projelerinde gündüz yaşlı bakımevlerinin de yapılacağını anlatan Bakan Akdağ, “Baba anne, dedenin olduğu ortamları canlı tutmak lazım. Örneğin bu yeni yaptığımız hastane kampüslerinde kreşin yanına bir de gündüz yaşlı bakımevi yapıyoruz.

Akşam iş çıkışı çocuğunuzu alırken yaşlı anne-babanızı da evinize götürebileceksiniz. Türkiye’de yaşlı nüfus ailelerle birlikteler bu nedenle ailelerin işini kolaylaştırmalıyız. Muhafazakâr demokrat kimliğime göre yaşlılar asla bakım evlerine terk edilmemeli. Tatile götüremiyorsa bir hafta 10 gün oraya bırakılır dönüşte alınır” dedi.
 

İlgili Sağlık Konuları