Açlık Krizleri İçin Atıştırmalık Yiyecekler

Kötü yiyecekler, sadece içerdikleri maddeler yüzünden değil aynı zamanda çoğu başınıza dert açabilecek özellikleri olan pratik ve basit yiyecekler oldukları için kötüler.

Başarılı bir acil durum beslenme planı yapmak için yapmanız gereken şey kalori ve şeker deposu yiyeceklere yönelme durumunda önceden hazırlanmış yiyecekler bulundurmak. Bunun yerine aşağıdaki seçeneklerden favorilerinizi hazırlayın; böylece ihtiyacınız olduğunda elinizin altında bir şeyler bulunmuş olur.

Doğranmış sebzeler: Sizin tercihiniz. Doğrayın, paketleyin, yiyin. Bebek havuç, çeri domates ve brokolinin hiçbir zararı olmaz ama bunlar yerine Meksika patatesi, şeker bezelye ve turuncu biber dilimlerini tercih ediyorsanız, onları da tüketebilirsiniz.

Sebze sote: Sebzeleri tercihinize göre seçebilirsiniz. Zeytinyağı ve doğranmış sarımsak veya kırmızı pul biber ya da bir tutam zerdeçalla soteleyin. Buzdolabına koyun ve ister meze gibi ister sıcak atıştırmalıklarınızın yanında kullanın.

Çorba: Haftada bir bol miktarda çorba yapın ve servis kaselerine koyarak buzdolabında saklayın. Akşam yemeğinden önce, açlığınızı hafifletmek için başlangıç olarak veya ara öğün olarak tüketin.

Yulaf: Eğer zamanı dert ediyorsanız,  bir hafta yetecek kadar pişirin. Bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Bazı kişiler için sadece pişmiş paket kağıdı kadar iştah açıcı olsa da tadı gerçekten güzeldir.

Acil durum yiyecekleri: Her evin yangın söndürücü yiyeceklere ihtiyacı vardır; alevler gibi durmadan artan açlığınızı söndürebilecek yararlı yiyeceklere… Bir avuç badem, yerfıstığı, ceviz veya marketlerde hazır halde satılan önceden doğranmış meyve-sebze, kuru meyveler (kayısı, yabanmersini), soya fasulyesi işinizi görecektir. Şekersiz naneli nefes ferahlatıcılar da yiyecekleri daha az iştah açıcı hale getirerek iştahınızı kapatmaya yardımcı olabilir.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları