Öncede Adetlerimde Sorun Yaşamazdım, Son Zamanlarda Ağrılı Olmasının Sebebi Ne Olabilir?

Merhaba öncelikle benim regl dönemlerim boyunca hiç ağrım sancım olmazdı fakat kadınlığa geçiş dönemi olduktan sonra sürekli çok ağrılı sancılı daha da beni etkileyecek şekilde geçiriorum Acaba demir ve kansızlıkla bir alaka kurulabilirmi ben ondan dolayı olabiliceği konusunda tereddüt ettim en kısa zaman dada bir kontrole gitmeyi düşünüorum. Ama merak ettğim beni halsiz bırakması yatacak duruma getirmesi Teşekürler...

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Adetten 1 -2 hafta önce başlayan tüm vücutta su toplanmasına bağlı kilo artışı ve şişlik, gerginlik, sinirlilik, göğüslerde hassasiyet ve baş ağrısı gibi sistemik bulgularla karakterize durum premenstrual sendrom olarak tanımlanır. Bu durum adet dönemindeki hormonal dalgalanmanın vücut sistemleri üzerindeki etkileri sonucu ortaya çıkar. Bazı kadınlarda bu durum o kadar ağırdır ki günlük yaşamın sürdürülmesini engeller. Bu durum genellikle doğum kontrol hapları ve progestin denilen ilaçların düzenli kullanılmasıyla tedavi edilebilir.

Kadınların yüzde 50’sinden fazlasında adet kanamalarına ağrı eşlik eder. Yüzde 10’unda ise bu ağrılar günlük yaşama devam edilmesini engeller. Bu ağrı Prostoglandin adı verilen kimyasal bir maddenin rahim dokusundan salınmasına bağlıdır. Şiddetli ağrısı olan kadınlarda bu maddenin daha fazla salındığı ve kramplara yol açtığı bilinir. Birçok kadında bu ağrılar ağrı kesicilerin kullanılması ile giderilebilir. Çok şiddetli ağrı yakınması olup ağrının klasik yöntemler ile giderilemediği hastalara rahme uzanan sinirlerin kesildiği ve laparoskopik uterin nerve ablation (LUNA) diye adlandırılan bir ameliyat uygulanabilir. LUNA kasık ağrılarının büyük bir kısmında kesin çözüm olur. Arıca adet dönemlerinde fazla kan kaybı halsizlik yapabilir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri