Ön Çapraz Bağ, İç Yan Bağ ve Menisküs İçin Üç Farklı Tedavi Önerildi. Hangisi Doğru?

İyi günler, düşme sonucu; ön çapraz bağlarım koptu, iç yan bağımda yırtık ve menisküste yırtık oluştu. Üç ayrı doktora gittim fakat her biri dizlik kullanmak, alçıya almak ve üzerine basmamak gibi farklı şeyler söyledi. Bu farklı tedavi şekillerinden dolayı psikolojik olarak çok yıprandım. Hangi uygulamanın doğru olduğu konusunda bilgi verir misiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Fzt. Adil Çelikdelen

Öncelikle çok geçmiş olsun, belirttiğiniz yırtıkların bir tanesi bile başlı başına bir sorun iken, sizin üç yırtık ile baş edebilmenizin ilk yolu sakin olmanızla başlayacaktır.

Her doktorun uygulamaları kafanızı karıştırmış ama ortada yanlış bir şey yok. Eğer profesyonel sporcu iseniz cerrahi tedavi ve sonrasında rehabilitasyon yapılmalıdır. Bunun yanında şu an için dizinizde ödem ve ağrı var ise, konservatif tedavi ilk akla gelen olacaktır. Buz uygulama, istirahat, bandaj veya dizlik ile bacağın kalp seviyesinden yukarıda tutulması konservatif tedavinin ilk adımlarıdır. Bununla birlikte başvuracağınız konusuna hakim Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinde ise sizin için daha önemli olacağı açık olan rehabilitasyon uygulamalarına geçilecektir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri