Oğlum Nefes Almakta Zorlanıyor. Ne Yapmalıyız?

Merhaba, oğlum 9 yaşında ve 2 - 3 yaşından beri devamlı hasta oluyor. 10 gün önce sabah kalktığında hafif ateş ve halsizlik vardı. Nefes almakta zorlanıyordu, acile gittik ve 9 defa hava verildi. Hastaneye yatırıldı ve alerjik astımdan şüphelenildi. Alerji testi sonucu; IGA: 253mg/dl IGM: 111 IGE: 356 IGG: 985 IGE: 356. Yine akşam ateşlendi ve dudakları çatladı. Eklem yerlerinden çok şikayetçi. Ne yapmalıyız?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun, çocuğunuzun ne kadar zamanda bir nefes açıcı ihtiyacı oluyor, cilt prik testi yapıldı mı, proflaktif (koruyucu) alerji ilaçları kullanıyor mu, ne zamandır kullanıyor? Ailede astımı olan var mı, çocuğunuzda devamlı burun tıkanıklığı ve veya akıntı olur mu? PPD testi daha önceden yapıldı mı?

Çocuğunuzun şu an bakteriyel (mikrobik) enfeksiyonu olabilir ve bu da bronşitini tetiklemiş olabilir, bu nedenle acilen hastaneye başvurup hemogram crp, gerekirse akciğer filmi istenebilir. Sonuca göre antibiyotik başlanabilir veya nefesinde açılma olmamışsa, tetkikleri ile beraber değerlendirilip yatarak veya ayaktan tedavi değerlendirilir.

Bu bronşit atağı tedavi edildikten sonra koruyucular hastanızın bronşit atak sayı ve şiddetine göre düzenlenmeli (eğer koruyucu tedavi almıyor veya yetersiz aldığı düşünülüyorsa).

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri