Kan Değerlerimde Yükselmeler Oluyor. Ne Yapmalıyım?

Merhaba, kan değerlerimde yükselmeler var ve durumumun tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Tetkiklerimde yüksek olanlar; HCT: 50.52 MCV: 97.29 WBC: 11.67 ve düşük olanlar; PTL: 50 PCT: 0.04 MON: 0.83. Doktorum kan vermem gerektiğini söylüyor, ama hastaneler benden kan almıyor. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Burada belirttiğiniz değerlerde WBC ve HCT yüksek, PLT ise düşük (kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler). Bu kan değerleri sürekli tetkiklerinizde bu şekilde çıkıyorsa bir iç hastalıkları veya hematoloji bölümüne başvurmanızı öneririm.

Kanınızın periferik yaymasının incelenmesi ve daha ayrıntılı testlerin yapılması gerekiyor. Trombositlerinizin (PLT) düşük olduğunu belirtmişsiniz. Tüm bu durumları birleştirdiğimizde gerçekten bir kan hastalığın olabilir. Daha ayrıntılı tetkik yaptırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kanın yüksek çıkması (HCT: 50) sigara içenlerde, yükseklerde yaşayanlarda, akciğer ve kalp hastalığı olanlarda da görülebilecek bir durum. Bir hematoloji ünitesine başvurmanız ve tanınızın konulması gerekmektedir.

Tanı sonucuna göre gerçekten kan alınması gerekiyorsa hematoloji doktoru size hastalığınızla ilgili bir yazı yazar ve kan verebilirsiniz. Bu alınan kan başka hastalarda kullanılmaz sadece size tedavi edici etkisi olması için yapılır.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri