Enerjinizi Artırma Zamanı

Dr. Mehmet Öz en gözde enerji artırıcıları açıklıyor.

Her sokağın köşesinde bir kahve dükkanı olmasına, insan sağlığı açısından birçok yararı olduğu gösterilmesine, ve birçok insanın şu günlerde su şişeleri yerine kahve şişelerini tercih edeceği gerçeğine rağmen, hiçbir zaman kahve fanı olmadım.
Neden mi? Yeni başlayanlar için söyleyelim; kahve diüretiktir (idrar söktürücü) ve bu da örneğin saatler süren ameliyatlar için ameliyathanede durmanız gerektiğinde hiç de iyi bir şey değildir.


Ancak, birçok insanın neden sabah vazgeçilmezlerinin kahve olduğunu anlıyorum. Bazıları tadını, bazıları da güne hızla başlamalarını sağlayan kafein yardımını seviyor. İnanın, daha fazla enerji kazanma isteğimizi de anlıyorum. Hızla ilerleyen, yoğun, her yere koşuşturmamız gereken çağımızda, işimizi daha iyi yapabilmek, ailemizle daha yakın olabilmek, ve her güne daha cesaretle meydan okumak için daha da hırslanıyoruz. 


Gerçek şu ki, kafein sizde herhangi bir yan etkiye neden olmuyorsa (ve içine çok fazla şeker koymuyorsanız), günlük kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak ben yine de enerjinizi artırmak, böylece ruh halinizi iyileştirmek, iş verimliliğinizi ve sağlığınızı desteklemek ve mutluluğunuzu artırmak için her tür alternatifi denemenizden yanayım.

 
İşte en gözde enerji artırıcılarımdan bazıları:


Yeşil çay: Bence tadı hiç fena değil ve yeşil çay aynı zamanda sağlığımıza sayısız yarar sağlayan, hastalıklarla savaşıcı birçok antioksidan içeriyor. Eğer biraz tat katmak isterseniz agave nektarı veya doğal tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.


Kuruyemişler: Ne zaman acıksam bir avuç ceviz veya badem yerim. İçerdikleri protein ve sağlıklı yağlar hem tok hissetmemi sağlıyor hem de gün boyu ihtiyacım olan enerjiyi fazlasıyla veriyor. Ayrıca, yapılan son araştırmalara göre kuruyemişlerdeki bütün kaloriyi sindirmiyoruz yani aslında ceviz veya badem gibi kuruyemişler tükettiğimizde daha az kalori almış oluyoruz.


Yoga: Her tür egzersiz veya hareket, gücünüzü artırır. Öyleyse, yorgun ve durgun hissettiğinizde ev veya iş yeri koridorunda 5 dakikalık bir yürüyüşe ne dersiniz? Ben güneşi selamlama gibi klasik birkaç yoga hareketiyle, kaslarımı ve zihnimi uyandırarak güne başlamayı seviyorum. Uyku Düzeni:  Sizi, yataktan, kanepeden veya televizyon karşısından kalkmak zorunda bırakan bir patronunuz, çocuklarınız veya diğer unsurlar hayatınızda bulunmuyorsa, şekerleme yapmak tabi ki harikadır. Ancak eğer şekerleme yapmanız imkânsızsa (ve hatta imkânı olsa bile), geceleri en az 7,5 - 8 saat uyumak için vakit ayırmaya çalışmanızı öneririm. Bunu yapmanın yolu kaliteli bir uyku sağlamaya çalışmaktır. Işıklarınızı mutlaka söndürün.

İlgili Sağlık Konuları