Hastalığım Nedeniyle Ağır Halsizlik Yaşıyorum, Nasıl Kilo Vermeliyim?

1,5 yıldır sekonder adrenal yetmezlik hastasıyım ve günde 5 mg prednisolon kullanmaktayım. Hastalığım nedeniyle ağır halsizlik ağrılar ve yorgunluk oluyor ilacım bu şikâyetlerimi hafifletiyor ancak gündelik enerjimi sağlıyor ek enerji vermiyor doktorum spor yapma enerjini gündelik işlerine harca spor yaparsan bayılabilirsin (kortisolum çok düşüyor çünkü) ve yediklerine dikkat et dedi özellikle tuzu kesmemi söyledi. Sorunum fazla hareket edemiyorum çok efor harcarsam bayılma oluyor bu durumda nasıl kg verebilirim 1,5 yılda 5 kg aldım dikkat etmeme rağmen kilom fazla 159 boy ve 77 kiloyum 36 yaş. İştahım fazla nasıl frenleyebilirim, bana neler önerirsiniz? İyi günler.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Öncelikle geçmiş olsun, size önerim endokrinoloji uzmanınızın öngördüğü bir diyet programı ile normal kilo aralığınıza geri dönmeniz. Çünkü rahatsızlığınız ile ilgili kullandığınız ilaç vücutta su tutarak yalancı kilo (ödem) yapabilir.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikâyetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.
 

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri