Biber Yediğim Zamanlar Bağırsaklarımdaki Oluşan Yanmanın Sebebi Nedir?

Benim sorunum kırmızıbiber, pul biber yediğim zaman bağırsaklarımda yanma oluşuyor. Ayrıca tuvalete ye gitmek zorunda kalıyorum.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Besinler de diğer allerjenler gibi insanda hassasiyet oluşturarak allerjiye yol açabilirler. Ancak besinler çoğunlukla çok sayıda maddenin karışımı şeklinde olduklarından besinlerdeki hangi maddenin allerjiye yol açtığını anlamak çok zordur. Bir besinin allerjiye yol açtığını kabul etmek için o besinin her alınışında allerji hastalıklarında gördüğümüz belirtilerin bir veya bir kaçının olması gerekir. Besin allerjisine yol açan maddeler çoğunlukla ürtiker veya sindirim sistemi belirtileri ile karşımıza çıkarlar. Ancak, besinlerin neden olduğu en ciddi allerjik hastalık anafilaksidir.  Anafilaksi, besinlerin alınmasından sonraki dakikalar içinde ortaya çıkan nefes darlığı, hırıltılı solunum, baş dönmesi ve baygınlık hissi, vücutta kızarıklık ve şişlik ile kendini belli eder. Besin allerjisi sadece ürtiker veya anjioödem şeklinde veya karın ağrısı, ishal, karında şişkinlik hissi gibi sindirim sistemi belirtileri ile de kendini belli edebilir. Besinler bazen de mevcut allerjik hastalıkların belirtilerini artırarak etkili olurlar. Bunlar arasında en sık rastlananlar sülfit içeren besinlerle tartrazin adı verilen sarı besin boyasının yol açtığı durumdur. Özellikle bazı hastalar bu besinleri aldıklarında şikâyetlerinin arttığını ifade etmektedirler. En doğru yol bir gastroenteroloji uzmanından yardım almaktır.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikâyetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri