Midemiz neden guruldar?

Özellikle sosyal ortamlarda mideden gelen garip sesler ve gurultular bireyleri sıkıntıya düşürebilmektedir. Her insanın zaman zaman yaşadığı bu sorun çoğunlukla tehlikeli bir duruma işaret etmez ancak verdiği rahatsızlık kişiyi zor duruma sokabilir.

Mide guruldaması bağırsakta oluşan kötü gazlar sonucunda oluşmaktadır. Bu gazın birikme nedeni ise yemek yerken yutmuş olduğumuz havadır. Yutulmuş olan bu hava içeride birikerek mide guruldamasına neden olmaktadır. Bununla beraber midede yer edinen canlı bakteri oluşumlarının çoğalması da yine mide guruldaması nedenleri arasında yer almaktadır. Aşırı derecedeki mide guruldaması bu ve benzeri bazı bağırsak sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Eğer yüksek sesli bir karın guruldaması yaşıyorsanız uzman bir hekime kesinlikle başvurmanız önerilir.


Mide guruldamasına yol açan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

-Açlık
-Sinirlilik
-Besin duyarlılığı
-Hareketsiz yaşam tarzı
-Hızlı yemek yeme
-Asit reflü
-Karbondioksitli içecekler ve ayak üstü yenilen yemekler

Alınacak bir takım küçük önlemlerle mide guruldamasının önüne geçebilmek mümkün. Öncelikle yapmanız gereken yemek yeme şeklinize dikkat etmektir.

Hızlı yemek yemek mideye hava dolmasına sebep olur bu nedenle yemeklerinizi ağır ağır ve iyice çiğneyerek tüketmelisiniz. Aynı zamanda su içmeye de dikkat edilmelidir. Su içtiğiniz esnada nefes alıp vermekte ve suyla beraberinde o havayı içimize çekmekteyseniz bu da mide guruldamasına neden oluşturmaktadır. Bunun önüne geçmek için suyu aralıklı olarak ve nefesimizi alıp tutarak içmek en doğru yöntemdir. Bu sayede hava yutmadan rahat bir şekilde su içmek mümkündür.  Mide guruldamasının  bir diğer nedeni ise gazlı içecekler ve alkol tüketimidir. Gazlı içecekler ve alkol midenin şişerek genişlemesine ve havanın daha çok hareket etmesine neden olabilir. Bunun sonucunda mide guruldaması meydana gelir.

Mide guruldamasını önlemek için alınabilecek diğer önlemler şunlardır;

-Çiğ sebze meyve, kuru fasülye ve mercimek gibi gıdalardan bir süre uzak durun.
-Midenizi rahatlatacak nane, papatya ve ıhlamur gibi çayları tüketebilirsiniz.
-Yemeklerinizi iyice çiğneyerek yemelisiniz.
-Yemek yerken düzgün pozisyonlarda oturmalısınız.
-Çok yemek yerine sık sık az az yiyin.
-Bir tutam maydanoz mide guruldamanızı önleyecektir.
-Sabah kalktığınızda bir bardak havuç suyu için.

 

İlgili Sağlık Konuları