Aşırı Terleme Sağlık Açısından Önemli mi?

Merhaba ben 20 yaşındayım ve bende aşırı terleme oluyor. Mesela maç yaparken aşırı bir şekilde terliyorum. Gereğinden fazla terleme sağlık açısından önemli mi?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Terleme

Egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Bunların dışında stres ve heyecan nedeniyle terlemede artma olabilir.

İnsan vücudunda bulunan iki sinir sisteminden biri olan somatik (istemli) sinir sistemi bize ağrı, ısı ve dokunma gibi duyuları hissetmemizi ve vücudun farklı bölümlerinin hareketlerini sağlayan kaslarımızı kontrol etmemizi sağlar.

Otonom (istemsiz) sinir sistemi ise solunum hızı, kalp atışı ve vücut ısısının ayarlanmasında önemli olan ter üretimi gibi bedensel fonksiyonların şuur dışı kontrol edilmesini sağlar. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki bölümden oluşur.

Sempatik sinir sistemi vücudun her yerinde ter salgılanmasını kontrol eden sistemdir. Bu sistemin bazen hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden çok yüksek seviyede çalışması belirli bölgelerde aşırı terlemeye neden olur.

Günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumuna hiperhidrozis adı verilmektedir.

Nedenleri

 • Hiperhidrozis insanların %1’inde görülen bir rahatsızlıktır.
 • Birkaç özel durum dışında aşırı terlemenin nedeni bilinmemektedir.
 • Aşırı terleme genellikle adolesan (ergenlik) döneminde başlar ve hayat boyu sürer.
 • Geçici bir durum değildir, ancak aralıklı veya devamlı olabilir.
 • Sinirlenme ve kaygı terlemeyi artırır.
 • Hipertiroidi, psikiyatrik hastalıklar, menapoz ve şişmanlık, diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan enfeksiyonlar kendini aşırı terleme ile gösterebilir.

Aşırı terleme normalde sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlıktır. Ancak kişilerin sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmelidir.
 
Nasıl Hareket Etmeliyim? 
 
Aşırı terleme olan kişiler öncelikle Pratisyen Hekime başvurmalıdır. Pratisyen hekim aşırı terlemeye neden olabilecek sistemik hastalık düşünürse ilgili uzmana yönlendirmeli ve öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlık varsa bu durum düzeltilmelidir.

Aşırı terlemeye neden olabilecek bir hastalık yoksa hasta Dermatoloji Uzmanına yönlendirilmelidir. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir.

Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Tedavi Yöntemi Seçimi

Primer (bir nedene bağlı olmayan) aşırı terlemede uygulanan temel tedaviler:

 • İlaç tedavileri.
 • Terleme önleyici pomad ve losyonlar.
 • İyontoforez.
 • Botox enjeksiyonu.
 • Cerrahi tedavi (sempatektomi)'dir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri