Annem Anemi Hastası ve Son Günlerde Dengesini Kaybedip Düşmeye Başladı. Sebebi Ne Olabilir?

Annem anemi hastasıydı ancak son aylarda ilaç kullanmıyor. Ve son günlerde sürekli dengesini kaybedip düşüyor. Ama bu bayılma değil yani bilincini kaybetmiyor sürekli bir halsizlik var. Geçen gün kan tahlili yaptırdı. Ve sonuçlarda demir 22 ferritin 0,2 hgb 9,5 mch 24,2 b12 ise 138,3 cıkmış. Bunların anlamını öğrenebilir miyim? Bu düşmelerin sebebi bunlar olabilir mi yoksa başka testlerde istemeli miyiz? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Annenizin ciddi bir kansızlığı var ve demir ve demir depoları (ferritin ) düşük. Bu şikayetleri buna bağlı olabilir. Ancak bu dengesizliğinin altında sinir sistemi ile alakalı (nörolojik) bir problem olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir.

Demir eksikliği alım eksikliği, emilim problemleri veya kaybına bağlı (adet kanamaları, mide ülseri kanaması, idrar yollarından kanama, barsak tümörlerinin gizli kanaması, hemoroid kanaması gibi) olarak görülür. Fe eksikliği anemisi çocuklarda sıklıkla alım eksikliği ve genç bayanlarda mens kanamalarına bağlıdır. Erişkin erkeklerde ve menopoz dönemindeki kadınlarda Fe eksikliği anemisi saptanması durumunda eksikliğin araştırılması (endoskopi, kolonoskopi gibi tetkikleri ile kayıp nedeninin) gerekir. Sizinde bu eksiklik nedeninin araştırılması alım eksikliğimi? adet kanamalarının fazla olması, düzensizlik, hemoroid, mide-barsak şikayetleri ? Ve önce nedenin düzeltilmesi sonrasında da tedavi yapılması uygun olur. Halsizlik, çarpıntı konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetleriniz kansızlığınıza bağlı. Bunun düzeyinin bakılması eğer çok düşükse parenteral (damardan tedavi) tedavi ile başlanıp sonra ağızda hapa geçilerek en az 6 ay süreyle ilaç kullanmanız gereklidir. Bir iç hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri