Adet Kanamalarım Hem Uzun Süreli Hem de Kanamalı Geçiyor. Ne Önerirsiniz?

Merhabalar benim Ferritin değerim 5,51 çıktı. Adet kanamam fazla oluyor 7 gün falan sürüyor 4 günü yoğun onun dışında halsiz hissediyorum hiç enerjim yok test sonuçlarımı gönderiyorum ilgilenirseniz sevinirim.

Biyokimya sonuçlarım şöyle; Glukoz (akş) 87 Kreatinin 0,6 Kolesterol 139 Trigliserid 70 HDL-Kol 63 LDL-Kol 77 ALT(SGPT) 11 Kalsiyum(ca) 9,5 HORMON TSH 2.32 Serbest T4 1.06 Ferritin 5.51 Vitamin B12 255.2 HEMATOLOJİ WBC 7.1 RBC 4.33 HGM 12.6 HCT 37.8 MCV 87.4 MCH 29.1 MCHC 33.3 RDW-CV 13.7 PLT 232 MPV 8.0 PDW 15.8 PCT 0.186 NEU% 58.5 NEU# 4.1 LYMPH% 35.3 LYMPH# 2.5 MON% 5.0 HEMATOLOJİ MON# 0.4 EOS% 0.9 EOS# 0.1 BAS% 0.3 BAS# 0.0

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Kan düzeyiniz (hemoglobin) normal. Demir kan yapımında ve vücutta kullanılan birçok enzimin yapısında kullanılan bir elementtir. Ferritin demir depolarını gösteren bir testtir ve demir eksikliğinde düzeyi düşer. Demir eksikliğinde önce Ferritin düşer daha sonra kansızlık gelişir. Tedavideyse önce kansızlık düzelir sonra demir depoları dolar yani Ferritin yükselir. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, konsantrasyon bozukluğu, hiçbir şey yapmama isteği, üşüme gibi şikayetler görülebilir. Demir eksikliği alım eksikliği, emilim problemleri veya kaybına bağlı (adet kanamaları, mide ülseri kanaması, idrar yollarından kanama, barsak tümörlerinin gizli kanaması, hemoroit kanaması gibi) olarak görülür. Demir eksikliği anemisi çocuklarda sıklıkla alım eksikliği ve genç bayanlarda Mens kanamalarına bağlıdır. Erişkin erkeklerde ve menopoz dönemindeki kadınlarda Demir eksikliği anemisi saptanması durumunda eksikliğin araştırılması (Endoskopi, Kolonoskopi gibi tetkikleri ile kayıp nedeninin) gerekir.

Sizinde bu eksiklik nedeninin araştırılması alım eksikliği mi? adet kanamalarının fazla olması, düzensizlik, hemoroit, mide-bağırsak şikayetleri? Önce nedenin düzeltilmesi sonrasında da tedavi yapılması uygun olur. Halsizlik, çarpıntı konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetleriniz kansızlığınıza bağlı. Bunun düzeyinin bakılması eğer çok düşükse Parenteral (damardan tedavi) tedavi ile başlanıp sonra ağızda hapa geçilerek en az 6 ay süreyle ilaç kullanmanız gereklidir. Bir iç hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var. Sizin sadece Ferritin değeriniz düşük olduğu için sadece ağızdan hap kullanmanız yeterli olacaktır.

Demir ilacı, yemeklerden 2 saat önce veya 2 saat sonra alınması gereklidir. Ayrıca süt, çay, kahve ve yoğurt gibi gıdalar demirin bağırsaklardan emiliminde bozukluk yapacağı için bu tür gıdalarla beraber alınmamalıdır. Demir ilacı, şişkinlik ve bulantı gibi mide yan etkilerine neden olabilir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri