8 Aylık Oğlumun Nefesi Hırıltılı Çıkıyor. Sigara İçmemle Bir Alakası Var mıdır?

Merhaba, bebeğim 8 aylık ve 12 kilo. Alerjik astım dediler. Ön alerji testi değerleri: Iga: 0,25, Igg: 4,05, Total Ige: 31,7. Bu durumda sanırım alerjik değil. Doktor teşhisiyle; alerjik olmayan astım denebilir mi? Astım olması daha mı kötü? Yaptırabileceğim müdahaleler var mı? Boğulma gibi değil ama öksürüğü oluyor ve nefesi tıslı çıkıyor. Anne süt ağırlıklı besliyorum. Emziriyorum ama günde 5 tane sigara içiyorum. Sigara içmem bu durumu etkiler mi? Ne yapmam gerekir?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun hırıltılı solunum ataklarının en önemli tetikleyicisi, sizin sigara kullanmanızdır. Evde, mutfak ve balkon da dahil sigara içmemeniz gerekir. Sigaranın, üzerinizdeki kokusu bile çocuğunuzu etkiler. Sigara, alerjik bünyeli kişilerin bronşitini her zaman için etkiler. Alerjik bünyeli olmasa da normal bireylerde de nefes darlığı yapabilir.

Ailede 1. derece akrabalarda Astım, Egzema, Alerjik Rinit hastalığı olan varsa, hırıltı atakları daha uzun süre tekrarlayabilir. Bunu önlemek için, genel koruyucu önlemler (sigara içilmemesi, evde rutubet olmaması gibi önlemler) ve koruyucu ilaçlar devam edilebilinir. Grip aşısını ekim ayında yaptırmanız uygun olacaktır. Ayrıca Zatüre aşısı, ayına göre uygun dozlarda yapılmalıdır.

Tekrarlayan alt solunum yolu hastalığı açısından ek olarak; Akciğer Grafisi, Ppd, Ter Testi, IgM, Kan Spesifik IgE bakılabilinir. İnek sütü kullanmıyor olsanız da, biberon mamalarında da inek sütü proteini vardır. Bu nedenle İnek Sütü Rast Spesifik IgE bakılması gerekir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri