7 Ay Önce Düşük Yaptım ve Hamile Kalamıyorum, Ne Yapmalıyım?

3 yıllık evliyim. Bu zaman zarfı içerisinde 7 ay önce bir düşük yaptım. Eşimle hiçbir korunma yöntemi kullanmamamıza rağmen hamile kalamıyorum. Doktora gittik her şeyin normal olduğunu söyledi. Ne yapabiliriz? Teşekkürler.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Ardı ardına 2 den fazla gebeliğin düşükle sonuçlanmasına tekrarlayan düşük adı verilir. Düşükler gebeliğin ilk 3 ayında (erken düşükler) olabildiği gibi ikinci 3 ayda (geç düşükler) da olabilir. 5 ay ile 7 ay arasında gebeliğin sonlanmasına İmmatür Doğum, 7 aydan sonra gebeliğin sonlanması Prematür Doğum olarak adlandırılır.

Düşük Sebepleri

Düşüklerin sebepleri, gebeliğin sonlandığı aylara göre değişebilir. Aşağıda bu sebepler gözden geçirilecektir.

Yaş:

Özellikle 35 yaşından sonra olan gebeliklerde düşük oranının daha yüksek olduğu kaul edilmektedir. Bu oranın 40 yaştan sonra daha da artmaktadır. Suçlanan sebepler arasında en sık olan bozuk oluşan gebelik ürünüdür.

Hormonal Sebepler:

Yumurtlama sonrası geçen devrede rol oynayan progesteron hormonunun yetersiz salgılanması ile beraber olan bu duruma Luteal Faz Yetersizliği adı verilmektedir. İlk 3 ayda meydana gelen düşüklerde önemli bir yer tutar. Ayrıca tiroid fonksyonlarındaki bozukluklar(tiroid bezinin yavaş veya hızlı çalışması) da düşüklere sebep olabilir.

Rahim (Dölyatağı) İle İlgili Sorunlar:

dölyatağı ile ilgili doğuştan veya sonradan meydana gelen sorunlar erken ve geç düşüklere sebep olabilir. Doğuştan rahimdeki şekil bozuklukları hem erken hem geç düşüklerde rol aynamaktadır. Çift rahim ve septum adı verilen dölyatağının daralmasına sebep olan bu sorunların giderilmesi ile başarılı gebelikler elde edilmektedir. Daha öncede geçirilen rahim operasyonlar( myom alınması, kürtaj) sonucunda dölyatağında bazı yapışıklıklar meydana gelir ve dölyatağının daralmasına bağlı gebelik kayıpları meydana gelmektedir. Rahim içindeki diğer sorunlar(polip ve myomlar) da aynı sebeple gebelik kayıplarına sebep olmaktadır. Rahim kanalının doğuştan veya sonradan yetersiz olması ile özellikle 4 ve 5 aylarda düşükler meydana gelebilir. Bu sorunu olan kadınlarda 4-5 aylarda rahim kanalı belirti vermeden açılır ve su kesesi dışarı çıkar ve sonuçta su gelmesi ve bebek kaybına sebep olmaktadır.

Şekil:

Tekrarlayan düşüklerde önemli sebeplerden biri doğuştan rahim içinde septum (perde) bulunmasıdır. Histeroskopi ile tedavisi gösterilmektedir.

Otoimmun Hastalıklar:

Otoimmun hastalıkları insan vucudunun kendi hücrelerine karşı düşmanca davranması olarak tanımlayabiliriz. İnsan vücuduna giren mikroplara karşı vücutta harekete geçen bağışıklık savunma mekanizmaları kendi organlarına karşı da harekete geçerek zarar vermektedir. Özellikle böbrek ve bağ dokuları hasar görmektedir. Sistemik lupus eritematosus, antifosfolipid sendrom bu hastalıklara örnek olarak gösterilebilir. Bu maddeler plasentayı da etkilediğinde gebelik kayıplarına sebep olmaktadır.

Şeker Hastalığı:

Diabet olarak adlandırılan bu hastalıkta gebelik kayıpları oldukça yüksektir.

Sigara ve Alkol Bağımlılığı:

Gebelikte sigara ve alkol kullanan kadınlarda düşük oranının yüksek olduğu bildirilmektedir.

Sebebi Açıklanamayan Gebelik Kayıpları:

Yaklaşık % 20 kadar bir bölümde tüm tetkiklere rağmen bir sebep bulunamaz.

Teşhis İçin Yapılan Tetkikler Nelerdir?

2'den çok gebelik kaybı olan kadınlarda yukarda anlatılan sebepleri ortaya çıkarmak için tetkikler yapılmaktadır.

Kan Testleri:

Progesteron, prolaktin, FANA, anti DNA, ACA Ig, LE hücresi, OGTT, TSH, T3 ve T4

Rahim Röntgeni:

Dölyatağındaki sorunları saptamak için adet kanaması bitiminde çekilen röntgendir.

Ultrasonografi:

Rahim bozukluklarına sebep olan myom ve diğer kitleleri saptamak için kullanılmaktadır

Histeroskopi ve Laparoskopi:

Tanı ve tedavi amacıyla yapılan operasyonlardır.

Tedavi

Sebebe yönelik tedavi yapılmaktadır. Progesteron hormonu içeren ilaçlarla takviye. Tiroid fonksyonlarındaki bozukluklar saptanırsa tedavisi yapılır. Şeker hastalığı saptanırsa, kan şekeri düzenlendikten sonra gebeliğe izin verilmektedir. Rahimdeki şekil bozuklukları histeroskopi ile giderilebilmektedir. Amaç azalmış olan dölyatağı hacmini normale yakın hale getirmektir. Rahim kanalındaki yetersizliğe yönelik gebeliğin 3 ayından sonra cerclage adı verilen dikiş yapılmaktadır. Otoimmun hastalıklarla ilgili testlerdeki anormalikler saptanmışsa kortizon, aspirin ve heparin adı verilen ilaçlarla tedavi alternatifi mevcuttur. Ayrıca çok sık kullanılmasa da aynı kan grubundaki kişilerden alınan kandan elde edilen akyuvarların verilmesi ile vücudun kendine karşı reaksiyonunun azaltan tedavi de yapılabilir.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikayetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri