18 Yaşındaki Arkadaşım Hala Ergenliğe Girmemiş, Ona Nasıl Yardımcı Olabilirim?

İyi günler en yakın arkadaşım çok kötü bir bunalımda. Kendisi 18 yaşında ama ne yazık ki ergenlik dönemine girmediğini söyledi ve şu anda bunalımda. Ona ne söylemeliyim, nasıl yardımcı olabilirim, ne yapması gerek? Kendisi utancından hiçbir doktora gitmiyor. Nereye gideceğini bilmiyor.

Uzm.Dr. Ayşegül Sütçü Yıldırım

Merhaba,

Arkadaşınızın bu surumunu sorun ettiği anlaşılıyor. Ergenlik dönemine ait ilk belirtilerin başlaması için 18 gerçekten geç bir yaş, ancak bunun ne derece ciddi bir sorun olduğunu anlamak için bazı veriler ve detaylı bir muayene gerekli. Öncelikle "ergenliğe girmek" derken neyi kastettiğinizi de bilemiyorum.

Ergenlik anlık bir olgu değil, yıllar içerisinde değişen ve tamamlanması birkaç yılı alabilen bir süreç. Bu sürecin belli aşamaları tamamlanmış, bazı aşamaları henüz tamamlanmamış olabilir.  Öte yandan kişinin ergenlik sürecinin neresinde olduğunu anlamamız için de bazı bilgilere ihtiyaç var. Hangi cinsiyette olduğu (siz belirtmemişsiniz örneğin), diğer aile fertlerinin ergenlik dönemine dair bilgiler, detaylı bir kemik yaşı, hormon düzeyi ölçümü gibi.  Pek çok zaman ergenlik süreci başlamış ancak 18-20 yaşına kadar henüz tamamlanmamış olabilir.

Herhangi bir nedene bağlı gecikme varsa, bu durum tedavi ile düzeltilebilir. Bu  nedenle arkadaşınızın öncelikle bilmesi gereken şu sanıyorum:

Ergenlik dönemi herkeste farklı işleyen geç ya da erken başlaması ya da tamamlanması erişkin yaşamda sorun yaratmayan,  tedavisi mümkün olan bir durum. Bu konuda öncelikle endokrinoloji muayenesi gerekli ve doktorlar için bu sorun alışıldık bir sorun olduğu için başvurmaktan kaçınmak anlamlı değil. Arkadaşınıza bu mesajı okutursanız sanırım bu konuda yardım almanın çok doğal olduğunu anlayacaktır. Kolaylıklar dilerim.

Psikiyatr, Psikoterapist
www.tangrampsikiyatri.net
212 3431990

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri