Yürürken Bacaklarım Yere Sürtülüyor, Düşüyorum. Ne Yapmalıyım?

Korpuz allozum genu sol-anterior komşuluğunda en belirgin olmak üzere periventriküler-subkortikal beyaz maddede izlenen milimetrik fokal artmış, T2 sinyali gösteren alanlar da non-spesifik gliotik odaklar. Ayrıca tanıda sekel gliotik değişikler öncelikle düşünülmektedir. Aktif prankimal inflamasyon-enfeksiyon düşündürecek tarzda patolojik kontras tutulumu saptanmamıştır. Sol paryetal pakimeningeal kalınlaşma ve kontras tutulumu benzer şekilde izlenmektedir. İntrakranial enfeksiyon klinik ön tanısı bildirilen hastada klinik-laboratuar korelasyon ve gerekli bulunursa kontrol MR inceleme önerilir. Maksiller sinüsler ve etmoid hücrelerde minimal mukozal kalınlaşma ifadesini açıklamanızı istiyorum. Son 1 senedir yürürken bacaklarım yere sürtülüyor ve düşüyorum. Koşamıyor ve zıplayamıyorum. Ayrıca soğuk havalarda bacaklarım aşırı geriliyor, adım atamıyorum, felçli gibi oluyorum. Dengem de çok bozuk. EEG iyi çıktı. Minarellerim de iyi çıktı. Fizik tedavi gördüm, bir faydası olmadı. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun. Saygılarımla, teşekkürler. Bu bacaklarıma kök hücrenin bir faydası olur mu?

Dr. Buket Cankara

Merhabalar. Bu belirtmiş olduğunuz radyoloji tetkiki muhtemelen kranial tomografi. Öncelikle bu tomografi sonrası önerilmiş olan MR filmini çektirmeniz gerekli. Anlatmış olduğunuz bulgular Multiple Sclerosis denilen bir nörolojik hastalığa ait olabilir. Hastalığın nedeni daha tam olarak anlaşılmamış olmakla birlikte, genetik ve çevresel etkenlerin birleşimiyle ortaya çıktığına inanılmaktadır. Çeşitli tipleri olsa da tümü merkezi sinir sisteminin (MSS) yangısı (enflamasyonu) ile nitelenir ve miyelinsizleşme (sinir dokusunu saran özel myelin proteinin bağışıklık sistemince yok edilmesi) ile ilerlemektedir. Başka bir deyişle MS, MSS'nin miyelinsizleşmesini ve yangısını içeren bir özbağışıklık hastalığıdır. Özbağışıklık; kısaca bağışıklık sisteminin kişinin kendi hücrelerini tanıyamaması, bunun sonucunda vücuda yabancı madde sanıp yok etmeye çalışması ve sonuç olarak vücudun kendi kendine zarar vermesi olarak açıklanabilir.
Belirti ve bulgular
Ataksi: Kasların birbirleriyle ilişkisiz çalışması sonucu istemli hareketlerin düzensiz seyretmesi hali; vücut hareketlerinde düzensizlik,
Babinski bulgusu: Ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde baş parmakların yukarı doğru açılması,
Bulanık ya da çift görme, nistagmus (gözbebeklerinin istemsiz hareketi),
Klonus: Belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma ve gevşeme hareketleri ile belirgin durum,
Beceriksizlik,
Dizartri: Konuşma bozukluğu,
Duygu durumlarda kolayca değişebilme niteliği,
Yorgunluk,
Elde sinirlerdeki harabiyet nedeniyle kasların işlev yapamama hali ile karakterize paralizi (felç) durumu,
Hemiparezi: Vücudun tek tarafını tutan felç durumu,
Hiperaktif derin tendon refleksleri (dizkapağı refleksi gibi)
Parestezi: His kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi,
Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma (inkontinans)
Erkeklerde iktidarsızlık,
İnkoordinasyon (koordinasyon bozukluğu)
Monoparezi: Sadece bir kol veya bir bacağı tutan felç,
Denge kusuru ve baş dönmesi.
Hastalığın ilerlemesi, alevlenmeler ve iyileşmeler biçimindedir. Yine hastalığın düzeyine göre bu döngü süreleri değişiklik gösterir. Hastalığın etkilediği kişiler çoğunlukla 20-40 yaş arası erişkinlerdir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla iki katıdır. Bu hastalık nörolojik bir hastalık olduğu için en kısa sürede bir nöroloji uzmanına muayene olmazında fayda var. Geçmiş olsun.
 

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri