Yeni Doğan Bebeğimde Solunum Sıkıntısı Var. Bu Durum Düzelir mi?

Merhaba, 2 gün önce sezaryenle doğum yaptım. Doğum, normalden 10 gün önce gerçekleşti. Bebekte solunum hızlı diye küveze koydular. Solunumu 75 ile 85 arasında seyrediyor, ara sıra da 65'e düşüyor. Doktorlardan tam bir bilgi alamadım. Bir de, doktorlar eşime, bebeğin sağ kulağının açılmış olup, sol kulağının açılmamış olduğunu ancak açılacağını söylemişler. Bu durum düzelir mi, yoksa ciddi bir durum var mı? Ne yapmamız gerekiyor?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Bahsettiğiniz durum, Yenidoğanın Geçici Taşipnesi (Takipnesi) olarak adlandırılır ve fetal akciğer sıvısının resorbsiyonunda gecikmeden kaynaklanan ve doğumu izleyen ilk saatlerde sıkça görülen bir klinik tablodur. Yenidoğanın Geçici Takipnesi'nin gelişimi için; erkek cinsiyet, prematürite, sezaryenle doğum ve fetal distresin risk faktörü olarak bilinir. Bu durum genelde 3 günü aşmaz ve hasta taburcu edilebilecek düzeye gelir. Solunum sıkıntısı kaybolur. Ancak kan gazlarında, patoloji (asidoz, hipoksemi ve hiperkarbi) ve perinatal risk faktörleri varsa solunum sıkıntısı 3 günü aşabilir.

Kulakla ilgili bahsettiğiniz durumu açık olarak belirtmemişsiniz. Doktorunuzun görüşünü tekrar almanız gerekir. Çünkü bunlar muayene neticesinde belirtilen bulgulardır.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri