Zeki Nesiller İçin İyot Tüketimi Arttırılmalı!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Güllü, "İyot eksikliği zeka gelişimiyle birebir ilişkilidir. Bebeklikten itibaren az iyot alımı 5-7 birim daha düşük IQ'ya neden oluyor" dedi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından düzenlenen 32'nci Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi Belek'te devam ediyor.
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sevim Güllü, Türkiye'de tiroid kanseri sıklığının arttığı yönünde bir "şehir efsanesinin" dolaştığını belirterek, buna ilişkin herhangi bilimsel veri olmadığını vurguladı. Güllü, "Hastaların paniğe sürüklenip, küçük modüller yüzünden ameliyathaneye gittiği görüyoruz. 3-5 milimetrelik modüller için ameliyat olan hastalar var" diye konuştu.

Türkiye'de 1999 yılından itibaren tuzun iyotlanmaya başladığını belirten Güllü, iyotun önemini vurguladı.

Güllü, "Hashimoto tirodi sonucu bir iyot yasaklama kampanyası ortaya çıktı. Neredeyse deniz kenarında yaşamayı yasaklayacaklar. İyot yasaklaması sadece çok özel durumlarda olabilir. İyot eksikliği zeka gelişimiyle birebir ilişkilidir. Bebeklikten itibaren az iyot alımı 5-7 birim daha düşük IQ'ya neden oluyor. Daha sağlıklı ve zeki bir nesil için iyotlu tuz gerekli" diye konuştu.  

İlgili Sağlık Konuları