Zeka Seviyenizi Koruyun Alzheimer'a Yakalanmayın!

Şu an dünyada 35 milyon Alzheimer hastası bulunuyor. Uzmanlar 2030 yılında bu sayının ikiye katlanacağını 2050'de ise 115 milyon insanın bu hastalıktan mustarip olacağı belirtiliyor.

İşte bu nedenlere Amerikan Prevention Dergisi ‘aklımızı korumanın’ ve zekayı artırmanın yollarını sıraladı.

1. Google’da araştırma yapın: Amerika’daki California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre haftada üç-dört kez 20 dakika Google’da bir konu üzerinde araştırma yapmak beynin çalışmasını sağlıyor.

2. Koşun: Almanya’daki Ulm Üniversitesi’nde yapılan araştırmada koşmanın zekayı artırdığı ortaya çıktı. Uzmanlar bunun gerekçesini ise şu sözlerle açıklıyor: “Koşmak konsantrasyonunun artmasını sağlıyor. Bu da görsel hafızanın gelişmesine yardımcı oluyor.”

3. CSI izleyin: Zekanızı geliştirmek için arkadaşlarınızla Lost ve CSI türünde diziler izleyin. İzledikleriniz hakkında tartışın. Bu problem çözme yeteneğinizi ve sosyal zekanızı geliştirmenize yardımcı olur.

4. Düzenli uyuyun: Amerika’da yapılan bir araştırmada 8 saat uyuyan ve hiç uyumayan kişiler iki gruba ayrıldı. Her iki gruba kelimeler gösterildi. 12 saat sonra ise kelimeleri tekrar etmeleri istendi. Uyuyanlar kelimeleri doğru söylerken, uyumayanlar hangi kelimelerin söylendiğini hatırlamakta güçlük çekti.

5. Havuç bol tüketin: Havuç, kırmızı biber ve domateste bulunan antioksidan beyin hücrelerinin yaşlanmasını engelliyor.

6. SMS’i sınırlayın: SMS ve e-mail’i fazla kullanmak ve çok televizyon seyretmek zeka seviyesini düşürüyor.

7. Sakız çiğneyin: Sakız çiğneme beyne giden kanı yüzde 20 artırıyor. Böylece hafızayı kuvvetlendirip, stresi azaltıyor.

8. Dişinizi fırçalayın: Dişinizi her zaman kullandığını elinizle değil, diğeriyle fırçalayın.

9. Yeni kelimeler öğrenin: Sözlükten bilmediğiniz sözcükleri öğrenin. Ve bunları günlük konuşmanızda kullanmaya çalışın.

10. Olmazsa olmaz nar: Kırmızı şarap ve yeşil çayda bulunandan daha çok antioksidan içerir. Alzheimer’a karşı koruyucudur.

İlgili Sağlık Konuları