Yoğurt Yiyerek Utangaçlıktan Kurtulmak Mümkün

Türk insanları olarak toplum içinde utangaç olmamızdan sürekli dert yanarız. Uzmanlardan sevindirici bir haber geldi: Yoğurt ve turşu yiyerek utangaçlıktan kurtulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda yoğurt , turşu ve bitter çikolata gibi fermente besinlerin uç boyutlardaki utangaçlığı yok edebileceği ortaya çıktı. Bu besinleri sık sık tüketenlerin sosyal anksiyete (kaygı, endişe) hastalığına yakalanma risklerinin büyük oranda azaldığı belirtildi.

YOĞURT YİYENLER İNCELENDİ

Psychiatry Research isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırmada katılımcılara bir dizi soru soruldu ve son 30 günde tükettikleri besinler belirlendi. Yoğurt, soya sütü, turşu, lahana turşusu ve bitter çikolata gibi besinler dikkate alındı. Ayrıca insanların egzersiz yapma alışkanlıkları da incelendi.

BAĞIRSAKLAR İKİNCİ BEYNİMİZ

Bu besinleri tüketen hayvanlar üzerinde yapılan ölçümlerde ise GABA denilen bir nörotransmitterların daha yüksek olduğu belirlendi. GABA, anti anksiyete ilaçlarında bulunan benzodiazepine ve diazepam etken maddesi ile benzer bir etki yapan sinir taşıyıcı. Bağırsaklar bilim dünyası tarafından ikinci beyin olarak da adlandırılıyor

SOSYAL ANKSİYETE NEDİR?

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete bozukluğu sosyal ortamlarda başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten yoğun şekilde kaygı duyma ve korkulan durumlardan kaçınma eğilimi ile tanımlanabilecek bir anksiyete bozukluğudur.

SOSYAL ANKSİYETE BELİRTİLERİ

Sosyal fobiklerin kaygı duyacağı ve kaçınma davranışı gösterebileceği durumlar şunlar;

Başkalarının önünde yemek veya içmek

Başkalarının önünde çalışmak veya yazmak

Dikkatin odağı olmak

Buluşmak veya bir partiye gitmek gibi insanlarla etkileşime girmek

Toplulukta soru sormak veya rapor vermek

Umumi tuvaletleri kullanmak

Telefonda konuşmak

İlgili Sağlık Konuları

İlgili Haberler