Yaz Gitti Güneş Lekesi Kaldı

Geride kalan yaz mevsiminde güneşlenmenin dozunu fazla kaçıranlar, tatil sonrası yazdan kalan güneş lekelerinden kurtulamıyor.

Özellikle yüz bölgesindeki yanık ve güneş lekelerinden şikayetlerinsonbaharda artmaya başladığını belirten Estetik Koçu ve Medikal Pigmentasyon Uzmanı Didem Özkan, lekelerin kalıcı hale gelmeden ve ciddi bir cilt problemine dönüşmeden uygulanması gereken doğru bakım yöntemlerini anlattı.

YAZ GÜNEŞİNİN LEKELERİNİ TEMİZLEME VAKTİ

Sonbaharın gelişiyle birlikte tatili sona erenlerin ve normal hayatına dönmeye hazırlananların en çok şikayet ettiği konulardan olan güneş lekesi, özellikle kadınların keyfini kaçıran cilt problemlerinden bir tanesi. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan vücut bölgelerinde görülen bu lekeler, doğru medikal cilt bakımları ve leke tedavileri yapılmadığında kalıcı hale gelebiliyor. Hem erkeklerin hem de kadınların yaşayabildiği bu durum tatil sonrası için ciddi bir problem yaratıyor. Ancak yazdan kalan güneş lekelerine karşı etkili yöntemler de yok değil. Bu soruna karşı ilk yapılması gereken şeyin doğru cilt analizi olduğunu belirten Estetik Koçu ve Medikal Pigmentasyon Uzmanı Didem Özkan, cilt analizi ile kişilerin leke geçmişi tespit edilerek kişiye özgü doğru yöntemlerin uygulandığını ve lekelerden tamamen kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Özkan "Güneş sıcağının rahatlatan özelliği ve D vitamini etkisi biraz aşırıya kaçınca yüzde önemli hasarlara neden oluyor. Bu nedenle yaz mevsimine veda ederken güneşin yüzümüzde bıraktığı lekelerden kurtulamıyoruz. Hem erkeklerin hem de kadınların yaşamış olduğu bu durum tatil sonrası için ciddi bir problem yaratıyor. Bu sorunu yaşayanların çözüm bulabileceği en etkili yöntem ise doğru medikal cilt bakımları ve leke tedavileridir. Herkesin cilt yapısı farklı olduğu için gerekli medikal işlemler öncesinde cilt yapısını önce doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Analizi yapılan cilde özel uygulamalar gerçekleştirerek daha sağlıklı sonuçlar alınabiliyor." şeklinde konuştu.
HEM GÜNEŞ LEKESİNDEN HEM DE KIRIŞIKLIK VE SARKMALARDAN KURTULUN

Leke tedavisi konusunda farklı alternatif yöntemlerin uygulanabildiğini belirten Didem Özkan, şunları söyledi: "Cilt bakımında esas aldığımız konu kişilerin ihtiyacına özel medikal uygulamalar olmasıdır. Burada sorunu tedavi edici, kalıcılık sağlayan ve efektif sonuçlar alabilecek uygulamalar yapılması önemli. Cilt yaşı, kişinin yaşı, sosyal statüsüne, konforuna ve cildin leke durumuna göre kişiye özel olarak birden fazla leke tedavi protokolleri oluşturulabilir. Tedavilerde ise önemli olan ciltte ki lekelerin işlemden sonra tekrar oluşmayacak bir şekilde doğal yöntemlerle tedavi edilmesidir. Özellikle yüz, boyun, dekolte bölgelerinde oluşan lekelere karşı uygulanan temizleme, yenileme, nemlendirme ve antioksidan korumanın yapıldığı medikal bir bakım işlemi olan HydraFacial uygulaması bu tarz durumlarda çokça tercih edilen, doğal ve başarılı bir yöntemdir. Ayrıca o an cildinizde bulunan hasarın veya lekenin durumuna göre HydraFacial tedavisinin yanında Fraksiyonel Lazer, Karbon Peeling, Dermapen uygulamaları da ihtiyaç doğrultusunda uygulanabilir. Böylece güneş lekesinin yanı sıra kırışıklık ve sarkmalardan da kurtulabilirsiniz."

İlgili Sağlık Konuları