Yaz Aylarında Diş Hassasiyetini Önlemek İçin

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş hassasiyetini birçok neden olduğunu belirtirken alınabilecek önlemleri anlatıyor.

Diş hekimlerine hassasiyet şikayeti ile başvuranların sayısı en çok yaz aylarında artış gösteriyor. Sıcak havalarda soğuk yiyecek ve içecek tüketiminin artması diş hassasiyetinin en çok yaz aylarında fark edilmesine neden oluyor. Diş hassasiyeti dikkate alınmadığında yeme içme keyfini kabusa çevirebiliyor.

Diş hassasiyeti nedir?

Diş hassasiyeti dişleri kaplayan dentin tabakasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kökleri diş eti ile kaplıdır. Diş etleri çekilmeye başladığında diş tamamen ortaya çıkar. Yazın tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler dişlerde ani tepki ve sinir uyarılmalarına neden olur.

Diş hassasiyetine sebep olan faktörler nelerdir?

Diş eti çekilmesi: Diş etlerinin çekilmesi dişlerin dental tabakasının ortaya çıkmasına neden olur. Diş eti koruyucu bir dokudur. Koruyucu olan bu tabakanın zarar görmesi diş hassasiyetini arttırır.
Dişlerin sert fırçalanması: Dişlerin uzun süre yanlış ve sert şekilde fırçalanması dişi aşındırır ve hassasiyete neden olur.
Diş gıcırdatma: Genelde uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatmada kişiler yaşadığı bu rahatsızlığın farkında bile değildirler. Dişlerin birbirine sürtünmesi dişin enamel tabakasına zarar verir. Buna bağlı olarak ta sinir uçları daha fazla acı hisseder.
Diş iltihapları: Dişler üzerindeki tartar ve bakteri plağına bağlı olarak gelişen iltihaplar diş etine zarar verir. Şiş olan diş etleri zarar görerek diş kökünü destekleme ve koruma özelliğini kaybeder.
Kırık ve çürük dişler: Dişteki çürükler ve ağız içerisinde oluşan kırıklar diş ve dişetlerinde hassasiyete neden olur. Bu tip bir problemle karşılaşmamak için rutin kontrolleri ihmal etmemek gerekir.
Asitli yiyecek ve içecekler: İçerisinde asit bulunan yiyecek ve içecekler dişlerin enamel tabakasını eriterek zarar verir. Meyse suları, şekerli atıştırmalıklar, limon, narenciye gibi ürünler diş hassasiyetine neden olur.

Dişler hassasiyete karşı nasıl korunmalı

Dişleri fırçalarken yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak gerekiyor. Sert fırçalamak diş minesine zarar verdiği için dişler 45 derecelik açıyla oval hareketlerle ve çok bastırmadan fırçalayın.
Onaylı ve hassas dişler için üretilmiş diş macunu kullanın.
Dişler günde iki defa fırçalayın ve mutlaka diş ipi kullanın.
Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat edin.
Rutin olarak diş kontrolü yaptırın.
Diş hassasiyeti için hangi işlemler uygulanabilir?
Diş gıcırdatma ve sıkma problemi varsa tedavi olunmalıdır.
Dişlerin açığa çıkan yüzeyleri düzeltilebilir.
Dişlerde tartar ve plaka varsa temizlenmelidir.
Dişlerin eksilen tabakalarına dolgu malzemeleriyle yenileme işlemi yapılabilir.