Viral Konjonktivite Dikkat!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, son dönemde oldukça yaygın görülen viral konjonktivit hakkında uyarıda bulunarak, hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Viral konjonktivit vakalarının son dönemde arttığına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, viral konjonktivitin, konjonktivanın yani gözün görünen beyaz bölümünün en dış tabakasının bulaşıcılığı yüksek olan adenovirüsler ile enfekte olması hali olduğunu belirtiyor.

“Viral konjonktivit insandan insana bulaşır. En çok tokalaşma, kucaklama, aynı havlu, yastık kılıfı ve kalıp sabunu kullanmak yoluyla, adenovirüs içeren akıntıya doğrudan temasla bulaşabildiği gibi havada asılı kalarak damlacık enfeksiyonuna yol açabilir. Enfeksiyon ayrıca havuzlar aracılığıyla da bulaşabilir” diyen Yrd. Doç. Dr. Öztürk, viral konjonktivitin okul, işyeri, ev gibi kalabalık ortamlarda daha hızlı yayıldığına dikkat çekiyor.

Belirtilere Karşı Tetikte Olun

Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, kuluçka süresi 5-12 gün, bulaşıcılık süresi ise 5-7 gün olan viral konjonktivitinin belirtilerini ise şöyle sıralıyor: “Viral konjonktivitte tek ya da çift göz tutulabilir. Göz kapaklarında şişme, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma ve batma olur. Kulak önü lenf bezlerinde ağrılı şişlik gelişebilir. Ender olarak solunum yollarına ait rahatsızlık ve ateş eşlik edebilir.”

Enfeksiyona neden olan virüsleri yok edici tedavi ajanı bulunmadığından, hastalığın tedavisinin genelde bulgulara yönelik rahatlatıcı tedavi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Fırsatçı bakterilerin çoğalmasını engellemek üzere antibiyotik damlaları kullanılabilir” diyor. Hastalığın gelişimi konusunda da bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Öztürk sözlerini şöyle sürdürüyor: “Viral konjonkvit 1-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bazen virüslerin antijenine immünolojik cevap olarak lenfositler korneada küçük beyaz lekeler oluşturabilir ve görmeyi bozabilir. Bu lekeler genellikle 1-2 hafta içinde tedavi ile düzelir ancak ender olarak iki seneye kadar devam edebilir.”

Hijyene Özen Gösterin

Hastalıktan korunma yöntemlerini de aktaran Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hijyene özen gösterilmeli, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, klimaların bakımı yaptırılarak filtreleri değiştirilmeli, gözü kırmızı ve enfekte olan kişiler ile yakın temas içinde bulunulmamalıdır. Hasta olanlar ellerini gözlerine götürmemeli, ellerini sık sık yıkamalı ve gözlerini sildikleri mendilleri atmalıdırlar. Virüs özellikle direnci düşük kişileri enfekte edeceğinden beslenme, dinlenme ve uykuya özen gösterilmelidir. ” diyor

Sezen YILDIRIM
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
Kurumsal İletişim Sorumlusu
Hastane Tel: 0216 578 40 00
Direkt Tel : 0216 578 47 27
Cep Tel : 0535 936 57 25

İlgili Sağlık Konuları