Uykuda Nefes Durması ve Horlama!

Prof. Dr. Emre Üstündağ, "Apne belirtilerinde en sık görülen şikayet horlamadır. Horlamayla birlikte solunum belli bir süre durur ve sonrasında hasta uyanır'' dedi.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ’ın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide “Uykuda Nefes Durması ve Horlama” konusu her yönüyle işlendi.

Prof. Dr. Emre Üstündağ, “Üst solunum yolundaki yumuşak dokular (yumuşak damak, küçük dil ve bademcikler) uyku sırasında gevşer. Bunun sonucunda, hava yolunda kısmi bir daralma meydana gelir. Bu dokuların uyku esnasındaki titreşimleriyle horlama denilen rahatsız edici ses ortaya çıkar.

Erişkin insanların yaklaşık %20-25'i horlar.  Horlama, erkeklerde ve şişman kişilerde daha sık olmakla birlikte, her insanda görülebilir. İlerleyen yaşla birlikte horlamanın şiddeti de artar. Apne ise erişkinlerde uyku sırasında hava akımının en az 10 saniye kesilmesidir” dedi.

Horlama, Sosyal Sorunlara Yol Açabilir !

Prof. Dr. Emre Üstündağ, “Apne belirtilerinde en sık görülen şikayet horlamadır. Horlamayla birlikte solunum belli bir süre durur ve sonrasında hasta uyanır. Gündüz uyuklamaları olur.

Konsantrasyonda azalma, dikkati toplayamama, sabah baş ağrıları, unutkanlık diğer belirtilerdir. Muayene sonrası bulgularda ise şişmanlık ön plana çıkmaktadır.

Onun dışında kalın ve kısa boyun tipik bir bulgudur. Ayrıca hipertansiyon, burunda tıkanıklığa neden olabilecek burun orta bölmesinin eğriliği, genizde yer kaplayan kitle, kist, tümör, polip varlığı araştırılmalıdır. Dilde büyüme, bademciklerin büyümesi, geniş yumuşak damak, küçük dil ve dil kökünde büyüme - kitle, gırtlakta daralmaya neden olan lezyonlar belirlenmelidir” dedi.

Sunum sonrası, Prof. Dr. Emre Üstündağ katılımcıların sorularını yanıtladı. Merak ettikleri konularda bilgi edinme fırsatı bulan dinleyiciler, söyleşilerin yararlı olduğunu ve devamını beklediklerini ifade ettiler. 

İlgili Sağlık Konuları