Türkiye'de Ebola Yok

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de olası veya kesin Ebola vakasının görülmediğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de olası veya kesin Ebola vakasının görülmediğini bildirdi. Bakanlığın basın ve halkla ilişkiler müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinde yeni vaka ve ölümlerin görüldüğü Ebola Hemorajik Ateşi hastalığına ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca oluşturulan Bilim Kurulu'nda, hastalık ile ilgili mevcut durumun değerlendirildiği ve Türkiye'de olası veya kesin Ebola vakasının görülmediği belirtildi. 

Türkiye'nin, hastalığın görüldüğü bölgelerdeki ticari ilişkileri ve seyahatler dolayısıyla bölgeye gidecek vatandaşların hastalık hakkında bilgilendirilmesi gerektiği de kaydedildi. Açıklamada hastalığın görüldüğü bölgelerden dönen vatandaşların 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin çıkabileceği konusunda uyarılması gerektiği vurgulandı.  

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün için seyahat kısıtlaması önerildiğine işaret edilen açıklamada,  hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edeceklere, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce hastalık ve korunma yolları ve dönüşlerinde şüpheli durumda sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde bilgilendirme yapıldığı bildirildi. Açıklamada, ayrıca bütün sağlık kurum ve kuruluşlarına hastalık hakkında bilgilendirme notu gönderildiği belirtildi. 

İlgili Sağlık Konuları