Susuz Kalmak Saçları Döküyor

Ramazan boyunca günde 17 saate yakın susuz kalan bünyelerde normal dönemlere göre daha fazla saç dökülmesi ve kepeklenme ile karşılaşıldığını belirten uzmanlar, oksijeni yükseltilmiş saç ürünlerini tavsiye ediyor

Trikolog Talat Sam: “Az su tüketimi saç derisinin tutunmasını azaltıp, saç dökülmelerine zemin hazırlayabilir. Ramazan döneminde saçlara daha fazla özen gösterilmeli”

Ramazan boyunca günde 17 saate yakın susuz kalan bünyelerde normal dönemlere göre daha fazla saç dökülmesi ve kepeklenme ile karşılaşıldığını belirten uzmanlar, oksijeni yükseltilmiş saç ürünlerini tavsiye ediyor.

Türkiye dışında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarına da girme başarısı gösteren Revox şampuanlarını üreten LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Trikolog (Saç ve Saç Derisi Uzmanı) Talat Sam, Ramazan döneminde saç bakımının ayrı bir özen istediğinin altını çizdi.

Gün içerisinde içilen çay ve kahvenin vücudun ihtiyacı olan su miktarı için yeterli olacağı gibi yanlış bir düşüncenin özellikle son yıllarda daha sık dile getirildiğine değinen Trikolog Sam, “Su içmek her insan için bir alışkanlık olmalı. Farklı sıvılar tüketerek su ihtiyacını karşılamak mümkün değil. Sağlık için günde 2-2,5 litre su tüketmek çok önemli” dedi.

“Kalbi de yoruyor, saçları da döküyor”

Yeterince su içmeyenlerin çeşitli sağlık sıkıntılarıyla karşılaşabildiğini hatırlatan Trikolog Sam, şöyle devam etti:

“Normal dönemlerde dahi susuz kalmak insan bünyesinde telafisi zor hasarlar bırakabiliyor. Kalpte yorgunluk, ciltte kuruluk, böbrek problemleri, düzensiz tansiyon, baş ağrısı ve konsantrasyon gibi çok ciddi sorunlara neden olabilen susuzluk, saç ve saç derimiz için de ciddi tehlikeleri beraberinde getiriyor. Az su tüketimi saç derisi kuruması ile kepeklenmeye de neden olabiliyor. Bu da saç derisinin tutunmasını azaltıp, saç dökülmelerini hızlandırıyor. Normal günlerde yaşanan bu sıkıntılar Ramazan’da daha da artabiliyor”

“Çözüm oksijeni zenginleştirilmiş şampuanlarda”

Susuzluğun saç ve saç derisine yaptığı olumsuz etkilerin özellikle oksijeni zenginleştirilmiş şampuanlarla giderilebileceğine işaret eden Trikolog Sam, “Türkiye’deki endemik bitki zenginliğini kullanarak ürettiğimiz Revox şampuanlarının saç kayıplarını engellemesinin yanı sıra birçok olumlu etkisi de bulunuyor. Revox ürünlerinde özel olarak kullandığımız damıtılmış su, doğal suya en yakın su olması nedeniyle çok önemli. Ayrıca şampuan içerisinde birbirinden farklı vitaminler ve bitki kökleri mevcut. İçerisinde yeşil çaydan, bezelyeye; buğday lifinden, üzüme kadar birbirinden farklı bitki özleriyle zenginleştirdiğimiz şampuanımız, Ramazan döneminde artış görülebilen dökülme, kepeklenme ve saç derisindeki farklı sıkıntıların önüne geçiyor” diye konuştu.

İlgili Sağlık Konuları