Sperm Alerjisi Nasıl Oluşur?

Spermin oluşturduğu bağışıklık sistemine özgü problemlerin küçük bir bölümü sperm alerjisi olarak anılır. İçerdiği protein yapısındaki maddeler nedeniyle gerek sperm hücresi, gerekse içinde bulunduğu meni (seminal plazma) kadında alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Alerji uzmanları, “Sperm alerjisi, ilişkinin ilk günlerini kâbusa çevirebilir.” diyor.Spermin oluşturduğu bağışıklık sistemine özgü problemlerin küçük bir bölümü sperm alerjisi olarak anılır. İçerdiği protein yapısındaki maddeler nedeniyle gerek sperm hücresi, gerekse içinde bulunduğu meni (seminal plazma) kadında alerjik reaksiyonlara yol açabilir.Bu tür alerjiler sadece kadında değil, erkekte de karşımıza çıkabilir. Erkek, kendi sperm hücresine karşı immünolojik yanıt oluşturabilir. Bu nedenle konuyu daha geniş anlamıyla yani sperm hücresi ve menideki antijenik özelliklerin bir çiftte oluşturduğu etkiler açısından ele almak gerekir.Spermin içinde hangi maddeler bulunur?Gerek sperm hücresi, gerekse menide protein yapısında çeşitli maddeler (antijenler) bulunuyor. Menide bulunan ve spermi kaplayan antijenler daha çok kadında immünolojik yanıt oluşturur. Sperm hücresinin içindeki antijenler ise erkeklerde önem kazanmaktadır. Erkekte özellikle cerrahi girişimler, enfeksiyonlar, travma gibi kan ile testis dokusu arasındaki engelin yıkıldığı durumlarda immünolojik problemler ortaya çıkabilir.Kadınlarda cinsel ilişkinin ardından ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar genital bölgede şişkinlik, kaşınma, kabarma şeklinde görülüyor. New York Presbiteryan Hastanesi’nden alerji uzmanı Dr. David Resnick, Sperm alerjisinin nadir de olsa ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu ve semptomların genelde ilişkiden 30 dakika sonra görülmeye başladığını açıklıyor. Alerji, genital bölgede kaşınma, yanma, şişme gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.Aşırı vakalarda, vücudun başka yerlerinde kurdeşen ve kabarma görülüyor ve nefes alma zorlaşabiliyor.Sperm alerjisiyle ilgili bilgi edinmek isteyen 1073 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 130′unun alerjisi olduğu ortaya çıktı. Bazı kadınlarda, reaksiyon sadece bir partnerle oluşurken, diğerleri bütün partnerlerine alerjik.Sperm Alerjisinin Tedavisi Mümkün mü?Alerji, kimi durumlarda spermin kendisine değil, spermin içinde erkeğin yediği ya da içtiği bir şeye, aldığı bir ilaçtaki kimyasallara karşı ortaya çıkıyor.


Sperm alerjisi olan kadınların neredeyse yarısının deri alerjisi, saman nezlesi gibi başka alerjileri de olduğunu vurguladı. Sperm alerjisi olan kadınların çoğu 20 ile 30 yaşları arasında ve yüzde 41′i alerjiyi ilk cinsel ilişkilerinde yaşıyor.Sperm Alerjisini Tedavi Etmek MümkündürKadının bağışıklık sisteminde, sperme karşı duyarlılığını azaltmak için, doktorlar ya kadının vajinasına her 20 dakikada sulandırılmış meni uygulayarak birkaç saat içinde yavaş yavaş konsantrasyonu artırıyor ya da birkaç hafta süresinde az miktarlarda meni içeren alerji aşıları yapılıyor. Bazı vakalardaysa, kadınlar tedavi olmadan alerjiyi atlatıyor.


Sperm Alerjisi Bütün Vücudu Etkileyebilir.Sperm alerjisinin en önemli nedeninin kadınların, erkeklerdeki proteinlere alerjik olmasıdır. Sperm alerjisinin vajinayı etkileyen reaksiyonlardan, tüm vücudu etkileyenlere kadar farklı boyutlarda ortaya çıkabildiği bilinmektedir. 

İlgili Sağlık Konuları