Sonbaharda Mantara Dikkat!

Prof. Dr. Bülent Nazlı, Sonbahar aylarıyla beraber dikkat çekici oranda artış gösteren mantar zehirlenmeleri hakkında açıklama yaptı.

Mantarın en çok Sonbahar’da yetiştiğini söyleyen Nazlı, “Sonbahar aylarında yağmur yağışlarının ve nem oranının artmasıyla ormanlarda bolca mantar yetişiyor. Bu mantarların tecrübesiz kişilerce toplanması ve tüketilmesi de gıda zehirlenmelerine yol açıyor” dedi.

Eski çağlardan itibaren tüketilen ve proteini yüksek bir besin kaynağı olmasıyla bilinen mantar, bilinçsizce tüketildiğinde gıda zehirlenmelerine ve hatta ölümlere bile neden oluyor. Sonbahar aylarıyla beraber dikkat çekici oranda artış gösteren mantar zehirlenmeleri hakkında açıklama yapan İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, mantarın en çok bu mevsimde yetiştiğini söyledi.

Gıda zehirlenmesine yol açıyor

Sonbahar aylarında kırsal kesimlerde yağmur yağışlarının ve nem oranının artmasıyla ormanlarda yetişen mantarların tecrübesiz kişilerce toplanması ve tüketilmesinin gıda zehirlenmelerine yol açtığını belirten Bülent Nazlı, "Kırsal bölgelerde bedava bir besin kaynağı olarak görülen mantar, insanlar tarafından sıklıkla tüketiliyor. Sonbahar ve ilkbahar ayları, yağmur yağışının ve nem oranının artması nedeniyle mantarların en yoğun çıktığı dönemler. Ormanlardaki yeşilliklerin arasında bile mantar çıkıyor ve insanlar bu mantarları tüketiyor. Bu mantarları toplayan kişiler tecrübeli değilse ve zehirli mantarı fark edemiyorsa zehirlenme vakaları oluyor" dedi.

''2014'te 5 bin zehirlenme vakası''

Bilinçsiz mantar tüketiminin ciddi boyutlarda zehirlenmelere ve ölümlere yol açtığını ifade eden Bülent Nazlı, "2014 yılında mantar zehirlenmeliyse ilgi kayıtlara gecen 5 binin üzerinde vaka var. Bu zehirlenmelerin yarısı ölümle sonuçlandı. Dünya genelinde 20 binden fazla mantar çeşidi var. Türkiye'de 2 binin üzerinde mantar çeşidi olduğu söyleniyor. Ancak bu 2 bininin üzerindeki mantar çeşitlerinden yaklaşık 300 türü yenilebiliyor" diye konuştu.

Mantar zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Mantar zehirlenmelerinin diğer gıda zehirlenmeleriyle aynı belirtileri gösterdiğini söyleyen Bülent Nazlı, "Mantar zehirlenmeleriyle ilgili yapılmış olan araştırmalarda zehirlenme belirtileri 6 ile 24 saat aralığında ortaya çıkartıyor. Zehirlenme belirtileri; karın ağrısı, baş dönmesi, solunum ve nabız güçlüğü, karaciğer ve böbreğin etkilenmesi olarak ifade ediliyor" dedi. Mantar zehirlenmelerinde uzun süreli tedavi görülmesi gerektiğine değinen Nazlı, sözlerine söyle devam etti: "Vücut, zehri belli bir miktarın üstünde almışsa tedavisi zor oluyor ve izler kalıyor."

''Kırsal bölgelerdeki insanlar mantar konusunda eğitilmeli''

Doğada yetişen mantarların kırsal kesimde yaşayan insanlar tarafından toplandığını belirten Bülent Nazlı, bu kişilerin mantar konusunda eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu konuda çalışmaları olduğuna değinen Nazlı, "Kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için mantar konusunda eğitimler hazırlanması gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu yönde çalışmaları var ancak bunların genişletilmesi gerekiyor. Çünkü mantar, kendi toprağımızda yetişen doğal bir kaynak. Türkiye'de sevilerek tüketildiği için insanları bu konuda eğitmek gerekiyor. Mantar türlerini tanıtmak ve türlerine göre pişirme yöntemlerini öğretmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Sağlık Konuları