Sizin Lekeniz Hangisi?

Lekede tedavi planlamadan önce lekenin teşhisi doğru yapılmalıdır.

Deri üzerindeki koyu bir renk değişikliği doğuştan olabileceği gibi sonradan güneş lekesi, yaşlılık lekesi, hamilelik lekesi, sivilce sonrası izlerle beraber leke, çillenme, herhangi bir deri hasarlanması sonrası gelişlen leke, iyi veya kötü huylu deri tümörü olabilir.

Lekede tedavi planlamadan önce lekenin teşhisi doğru yapılmalıdır. Leke dermatolog tarafından değerlendirilmelidir. Basit bir güneş lekesi ile deri tümörü ayırımı tedavi planı açısından doğru yapılmalıdır. Güneş lekeleri sadece kozmetik nedenlerden tedavi edilirken bir deri tümörüne cerrahi çıkarma, belki medikasyon ve takip gerekebilir.

Yaz aylarının ardından güneş sonrası ortaya çıkan yada iyice belirginleşmeye başlayan güneş lekeleri oldukça yaygın bir problemdir. Güneşe yoğun maruziyet yada solaryumun ardından deri kendisini korumak için daha çok melanin pigmenti üretir. Kadınlarda daha sık görülür ve genellikle yüzde daha çok güneş alan dudak üzerlerinde, yanaklarda ve alında yerleşir. Çillenme de ise yine kahverengi deri seviyesindeki lekeler özellikle Güneşli dönemlerde yanaklar, burun üzeri, çene ve alında belirginleşir ve güneşin etkisini kaybetmesiyle gerilemeye başlar.

Bazen ağızdan alınan bazı ilaçlar, deriye sürülen bazı kozmetikler, parfümler veya bitkisel temaslarla beraber güneş maruziyeti deride reaksiyonlara ve renk koyulaşmasına neden olabilir. Hormon içerikli ilaçlar kullanılırken ve yine hamilelik döneminde melanin pigment üretiminde özellikle güneş gören yerlerde artış olabilir.
 

İlgili Sağlık Konuları