Şeker Hastaları Dişlerinize Dikkat Edin!

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Delilbaşı diyabet hastalarını uyardı!

Diyabet hastalarında diş çürüklerinin sağlıklı kişilere göre daha fazla geliştiğini belirten Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağrı Delilbaşı, “Yaz aylarında dondurma  ve benzeri şekerli gıdaların tüketimindeki artış, çürük oranının  artmasına yol açmaktadır” dedi.

Medipol Üniversitesi Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı  Prof. Dr. Çağrı Delilbaşı, diyabette artan kan ve tükürük şekeri  miktarının damar yapısında bozukluk ve enfeksiyonlara yatkınlık  nedeniyle önemli ağız ve diş sağlığı sorunlarına yol açtığını söyledi.

Diyabet hastalarında diş çürüklerinin sağlıklı kişilere göre daha fazla geliştiğini belirten Dr. Çağrı Delilbaşı, “Yaz aylarında dondurma ve benzeri şekerli gıdaların tüketimindeki artış, beraberinde çürük oranının artmasına yol açmaktadır.

Diyabet hastalarında damarsal tahribat ve bağ dokusu yapısındaki bozukluk sebebiyle diş eti  iltihapları ve bu iltihabın yayılması sonucu dişi destekleyen kemik  kaybı, dişlerin çürümeden bile sallanarak düşmesine sebep olmaktadır” dedi.

Kan şekerinin kaynağının çeşitli yiyeceklerde bulunan karbonhidrat adı verilen besin öğesi olduğunu hatırlatan Dr. Çağrı Delilbaşı, şöyle devam etti: “Şeker ve şeker içeren yiyecekler vücuda enerji verir, ancak bu tür yiyeceklerin yenilmesi kan şekeri kontrolünü bozar. Sofra şekeri,  hazır meyve suları, tatlılar, çikolata, dondurma gibi yiyeceklerin içindeki karbonhidrat basit karbonhidrattır. Yani kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltirler. Ayrıca başta diş çürüklüğü olmak üzere, şişmanlık,  kalp hastalığı, barsak hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun oluşmasına neden olurlar.

Dr. Çağrı Delilbaşı, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kompleks karbonhidratlardan karşılayarak kan şekerinin daha geç ve daha yavaş yükselmesinin sağlanabileceğini belirterek, “Sebze, meyve, ekmek, pilav,  makarna,  kuru baklagiller gibi çeşitli yiyeceklerin içindeki  karbonhidratlar yani kompleks karbonhidratların şekere parçalanma hızı  yavaş olduğundan kan şekerini daha geç ve daha yavaş yükseltirler” dedi.

İlgili Sağlık Konuları