Sağlıklı bir uyku için pijamanın önemi

Sağlıklı bir yaşamın sırrı sağlıklı uykudan geçer. Uykunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri ise pijamanızdır. Bedeninize uygun, kendinizi rahat hissettiren, tenle uyumlu ve sağlıklı kumaşlardan üretilmiş pijamalar uyku kalitenizi arttırır.

PİJAMADA KUMAŞ SEÇİMİNE ÖZEN GÖSTERİN

Pijama seçerken ilk olarak doğal ve naturel kumaşlardan üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Gece boyunca cildinize temas eden kumaşın, nem transfer özelliğine sahip olması önemlidir. Bu sayede cildinizin nefes alması kolaylaşır ve kendinizi daha rahat ve konforlu hissedersiniz.

Sağlıklı kumaşlar arasında doğal pamuk, bambu ve yeni trend olan cupro kumaşı tercih edebilirsiniz.

Dünya'nın ilk cupro kumaşı ile pijama üreten Türk markası Hays'ın ürünleri bu konuda ilk tercihiniz olabilir.

Ürettikleri tüm ürünlerde sağlıklı kumaşlar tercih eden, kimyasal boya ve aksesuar kullanmayan Hays markası, anne adaylarını da cezbediyor.

KİMYASAL BOYA İÇERMEMESİNE DİKKAT EDİN

Pijamalarınız üzerinde yer alan kimyasal boya ve atıklar, solunum ve ter yoluyla vücudunuza nüfus edebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre kıyafetler üzerindeki kimyasallar birtakım alerjilere neden olarak kanser riski taşıyor. Gıda maddeleri gibi kıyafetler de doğrudan sağlığımızı etkileyebiliyor. Bu nedenle cildinize doğrudan temas eden, uyku kalitenizi doğrudan etkileyen pijamalarınızda doğal boyalar kullanılmış olmasına özen gösterin.

BEDEN ÖLÇÜLERİNİZİ TANIYIN

Pijamalarınızın vücut ölçülerinize uygun olup olmamasına özen gösterin. Genellikle renk, desen gibi konular ön planda tutulurken, vücut ölçülerine uygun olup olmadığı konusu ihmal edilebiliyor. Vücudu sıkan, dar pijamalar, verdiği rahatsızlık nedeniyle uykuya geçiş süresini uzatırken, sık sık uyanarak uykunun bölünmesine sebep olur. Aşırı bol ve uzun pijamalar ise kendinizi iyi hissettirmez. Bedeninize göre yarım beden bol gelen pijamalar oldukça idealdir.

 


 


İlgili Sağlık Konuları