Sağlık Bakanı Akdağ: Açıkta Sigara Satılmasının Önüne Geçeceğiz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Açıkta sigara satılmasının önüne geçeceğiz. son çıkış noktalarına, para ödenen kısımlara koyarak orada cezbediyorlar. Sanki çiklet satar gibi" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ CNN Türk canlı yayınında sigarayla mücadele için alınacak yeni önlemleri paylaştı.

"ÇIKIŞ NOKTALARINA KOYARAK CEZBEDİYORLAR"

Akdağ, sigarayı cezbedici hale getiren sigara firmaları ile açıkta sigara satan market ve benzeri iş yerlerine dikkat çekerek, "Açıkta sigara satılmasının önüne geçeceğiz. Sigaraları genellikle marketlerde ya da buna benzer satış yerlerinde son çıkış noktalarına, para ödenen kısımlara koyarak orada cezbediyorlar. Sanki çiklet satar gibi..." dedi.

"BAŞLADIĞIMIZ YERE GERİ DÖNDÜK"

Bakan Akdağ, "Yaptığımız çalışmalar ile 2002'den 2012'ye kadar sigara tüketimini yüzde 31'den yüzde 27'ye düşürdük. Ancak 2012'den sonra tekrar sigara tüketim oranı yükselişe geçti ve şu anda yüzde 317e çıktı, başladığımız yere geri döndük. Özellikel gençlerde sifara tüketim oranı artıyor" dedi.

"SİGARADA VERGİ ARTIŞI YOK"

Sigarada vergi artışı yapmayı planlamadıklarını belirten Bakan Akdağ, "Zaten yüksek. vergi artışı düşünmüyoruz. Düz paket uygulaması referandum sonrası başlayacak. Kasaların arkasında da sigara satışı yasaklanacak. Sigara kapalı alanda satılacak" ifadelerini kullandı.