Safra Kesesi Taşı, Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

"60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 10 - 15'inde, kadınların ise yüzde 30 - 40'ında safra kesesi taşı oluşmaktadır"

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Öztürk, 60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 10-15'inde, kadınların ise yüzde 30-40'ında safra taşı oluştuğunu bildirdi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, safra kesesi taşlarının en sık kadınlarda ortaya çıktığını, sarışın veya kumral tenli, çok doğum yapmış, kilolu kadınlarda görülmesinin yanında, hızlı kilo kaybı nedeniyle de oluşabileceğini belirtti.

Her 10 erişkinden birinde safra taşı olduğunu ifade eden Öztürk, "60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 10-15'inde kadınların ise yüzde 30-40'ında safra taşı oluşmaktadır" ifadelerini kullandı.

Safra kesesi taşının oluşumunun birçok sebebi olabileceğine işaret eden Mehmet Öztürk, şunları bildirdi:

"Safra kesesinin içeriğini boşaltamaması ve safranın orada hareketsiz kalmasıyla safra içeriği yoğunlaşmaya başlar. En sık görülen iki çeşit taş vardır. Bunlar kolesterol taşı ve pigment (bilirubin) taşlarıdır. Safra kesesi taşlarının neredeyse üçte ikisi kolesterol taşlarıdır. Safra kesesi içinde kolesterol birikmesi nedeniyle oluşmuşlardır. Pigment taşları safrayı oluşturan elementlerden biri olan bilirubinin safra kesesinde birikmesiyle oluşur. Siyah ve kahverengi pigment taşları olarak ayrılabilirler. Birçok hastalıkta olduğu gibi, safra kesesi taşlarında da ailesel geçiş ve ailesel yatkınlık vardır. Safra kesesi en sık kadınlarda ortaya çıkar. Bunun yanında kilolu olmak, çok doğum yapmak, açık tenli olmak, kırk yaş ve üzerinde olmak da safra taşı nedenleri arasındadır. Hamilelik, hemolitik anemiler, hızlı kilo kaybı, damardan beslenme, gebelik önleyici ilaçlar, şeker hastalığı, karaciğer sirozu, safra yolları enfeksiyonları, organ veya kemik iliği nakli, şişmanlık gibi bazı etkenlerde safra taşını tetikleyen durumlardır."

Mehmet Öztürk, safra kesesi taşının ameliyatla alındığını ve operasyonun açık ya da kapalı olabileceğini vurguladı. - İstanbul