Reflü Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklardan Biri!

Dr. Mehmet Öz, çoçuklarda sıkça rastlanan bir hastalık olan reflünün teşhis edilmesi ve tedavi yöntemlerinin nasıl olması gerektiğini belirtiyor..

Reflü, çocuklarda oldukça yaygındır. Sürekli tekrarlayan regürjitasyon (geri kaçma) ve reflü semptomları 3 aylıktan daha küçük bebeklerin %50’sinde ve bu semptomlar 4 aylık sağlıklı bebeklerin %67’sinde görülür. 1 yaşına geldiklerinde, bebeklerin çoğunda bu semptomlar geçmiş olur. 

Çocuklarda reflünün nedenleri de çok fazladır ve yetişkinlerdeki nedenleri benzemektedir:

Anatomik anormallik

Mide boşalması hızının yavaşlaması

Kistik fibroz gibi kronik hastalıklara bağlı olarak mide asidinin artması

Bebek ve çocukların aşırı beslenmesi, abdominal basıncın artması (ağlamak, öksürmek veya obezite gibi nedenlerle) ve yetişkinlerde reflüye neden olan beslenmeyle ilgili faktörlerin aynıları da (yağlı ve büyük porsiyonlu öğünler, kafeinli içecekler ve asitli yiyecekler gibi) reflüyü artırabilir. 

Çocuklarda belirtilerin, özofagusa geri kaçmanın artmasından dolayı mı yoksa başka bir tıbbi durumdan dolayı mı olduğunu ayırt etmek çok önemlidir. Besin alerjileri bazen reflüyle aynı belirtileri gösterebilir ama bu belirtiler çoğunlukla, zaman içinde veya besinsel kısıtlamalara kaybolur. Bebeklerin midelerini boşaltamama ve beslenme sonrasında tekrarlayan kusmaları olarak nitelendirilen pilor stenozu hastalığı da reflüyle aynı belirtileri gösterebilir.

Çocuklarda Reflü Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda reflü, yetişkinlerdeki reflüye benzer şekilde tedavi edilir ve tedavi yaşam tarzı değişiklikleri ve asidin azaltılması gibi çözümleri içerir. Çok ciddi vakalarda cerrahi tedavi tercihler arasında sayılabilir. Bebeklerde yaşam tarzı değişiklikleri, her öğündeki gıda miktarını azaltmak veya besinlerin yoğunluğunu artırmak gibi uygulamaları kapsar.

Reflüyü Tetikleyen Yiyeceklerden Uzak Durun!

Bebeğinizi beslerken sık sık gazını çıkarmak ve bebeği dik tutarak yer çekimi sayesinde asidin midede kalmasını sağlamak da oldukça önemlidir. Daha büyük çocuklarda, yetişkinlerde olduğu gibi, reflüyü tetikleyen yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Obezite de, reflü için bir risk faktörüdür ve sağlıklı bir kilo elde etmek reflüyü önlemenin yollarından biridir.

Yetişkinlerde, reflü tedavisi için kullanılan ilaçlar, pediatrist tarafından verildiği sürece çocuklarda da güvenle kullanılabilir. Çocuklarda, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlara yanıt vermeyen durumlarda cerrahi tedavi de uygulanabilir ama bu mümkün olduğu sürece, son çare olmalıdır.

İlgili Sağlık Konuları