Pişiksiz Bebek Hayal Değil

Eğer bebeğin altını değiştirilirken gerekli hijyen kurallara uyulursa bebekler pişik olmayacaktır.

2 yaş altı bebeklerde huzursuzluk ve rahatsızlık sebebi olan  pişik, hem anne-babanın hem de bebeğin hayat kalitesini bozuyor. Tedavi edilmeyen pişik ise açık yaralara dönüşüp bölgenin mikrop kapmasına yol açıyor.

BEBEKLERİN YARISI PİŞİK OLUYOR

Bebeklerin yeni doğan dönemi sonrasında ek gıdalara geçmesi ile birlikte pişik görülme sıklığı artıyor. Her yüz bebekten 5’inde ağır seyreden pişik, her iki bebekten birinin problemi durumunda. Elbette bu sorun sadece bebeğin değil ailenin de sorunu.  Pişiğin ortaya çıkmasıyla birlikte huzursuzlanan bebek gece-gündüz farkı gözetmeden ağlayacak, mutsuz olacak; ailenin de mutsuz olmasına yol açacaktır.

ANNE SÜTÜNÜ ERKEN KESMEYİN

Pişiğin pek çok sebebi olabilir: Banyo ve alt değiştirme sıklığının az olması, anne ya da bebeğin kullandığı bazı ilaçlar, bebeğin alt değiştirmesi sırasında hijyene uyulmaması, anne sütünün erken kesilip ek gıdalara erken geçilmesi, sıcak hava belirgin pişik sebepleri arasında bulunuyor. Yenen bazı gıdaların pişiği arttırdığı yolunda deneyimleri olan anneler, en çok kış meyveleri olan, portakal ve mandalina gibi asitli gıdaların pişiğe yol açtığını söylüyor.

PİŞİKSİZ BEBEK HAYAL Mİ?

Elbette değil. Eğer bebeğin altını değiştirilirken gerekli hijyen kurallara uyulursa bebekler pişik olmayacaktır. Öncelikle bebeğin altını değiştirmeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Bebeğin alt değiştirme sıklığını gün içinde 5’in atlına düşürmeyin. Bebeğinizin altını değiştirip temizliğini yaptıktan sonra pişik olsun ya da olmasın mutlaka pişik kremini ince bir tabaka halinde uygulayın. Bebeğinizin bezli bölgesinin havalanması için 5 dakika kadar bekledikten sonra bezi bağlayın.

BASİSCREME BABY İLE MUTLU BEBEKLER

Bebekleri pişikten korumada ve tahrişi gidermede etkili olan Basiscreme Baby, yüksek emilim ve nemlendirici gücüne eklenen çinko oksidin getirdiği ekstra nem, koruma ve baz oluşturma özelliği ile ciltteki tahrişin giderilmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Koruyucu bir katman  oluşturan Basiscreme Baby, dış etkenlerin tene temasını engeller, devamlılığı bozulmuş cilt bariyerinin devamlılığını sağlar. Hiç bir hayvansal yağ ve paraben içermez.

İlgili Sağlık Konuları