Organlarıyla 3 Kişiyi Yeniden Hayata Bağlayacak

Beyin ölümü gerçekleşen 77 yaşındaki kişinin böbrekleri ve karaciğeri, Bursa'da 3 hastaya nakledilecek.

Çanakkale'de, geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 77 yaşındaki Halit Güden'in böbrekleri ve karaciğeri, Bursa'da tedavi gören 3 hastaya nakledilmek üzere alındı. Çanakkale Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Azem Ülkü, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastaneye getirildiği bilinci kapalı olan Güden'in, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiğinin belirlendiğini bildirdi.

Yoğun bakım ünitesinde 5 gün süren tedaviye yanıt veremeyen bu kişinin beyin ölümünün gerçekleştiğini anlatan Ülkü, "Ailesiyle görüştük. Çok büyük bir duyarlılıkla babalarının organlarını bağışlamak istediler" dedi. Ülkü, ailesinin isteği üzerine Güden'in böbrekleri ve karaciğerinin nakil için alınabileceğini tespit ettiklerini aktardı. Hiç sigara, alkol kullanmadığını öğrendikleri Güden'in bu organlarının alındığını dile getiren Ülkü, "Bir böbreği ve karaciğeri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iki hastaya, diğer böbreği de Acıbadem Bursa Hastanesi'ndeki bir hastaya nakledilecek" ifadesini kullandı.

Hassasiyetlerinden dolayı Güden'in ailesine teşekkür eden Ülkü, bu sayede 3 hastanın sağlığına tekrar kavuşacağını vurguladı. Ülkü, organ naklinde yaş konusuna değinerek, "Bazen 25-30 yaşındaki hastaların organları başkalarına yarayamayacak şekilde kötü olabiliyor ama Halit Bey, kendisine çok iyi bakmış. 77 yaşında olmasına rağmen organları gerçekten çok iyi durumdaydı. Böbrekleriyle iki diyaliz hastası diyalizden kurtulacak. Yine karaciğer yetmezliği olan bir kişi de sağlığına kavuşacak" diye konuştu. - Çanakkale

İlgili Sağlık Konuları