MS'te Erken Teşhis, Tedavi Sürecini Kolaylaştırır!

Bayındır Hastaneleri Nöroloji Bölüm Başkanı Dr. Özcan Ertürk, merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalığı olan Multipl Skleroz'un (MS) erken teşhisinin tedavide başarı oranını artırdığını söyledi.

Bayındır Hastaneleri Nöroloji Bölüm Başkanı Dr. Özcan Ertürk, MS’nin bir akıl hastalığı olmadığını, kişiden kişiye bulaşmadığını, kalıtsal olmadığını ve tedaviyle tamamen ortadan kaldırılamadığını anlattı. “20-40 yaşlarındaki en önemli özürlülük nedenlerinden biri olan MS hastalığı daha çok kadınlarda görülüyor” diyen Ertürk, hastaların yüzde 15’inin 10 yıl içinde tekerlekli sandalyeye bağımlı hale geldiğini ifade etti. 

MS hastalığının en sık görülen belirtileri arasında güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları, katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar ve denge sorunlarının (dengesizlik, baş dönmesi, yalpalama) yer aldığını belirten Ertürk, “Bu belirtilerin bir veya birkaçını hissedenlerin tam teşekküllü bir hastanenin nöroloji kliniğine başvurmasında yarar vardır” diye konuştu.

Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte birçok varsayımın olduğuna dikkat çeken Ertürk, “Genel olarak MS otoimmün hastalık (bağışıklık sistemi hastalığı) olarak kabul edilmektedir. Vücut kendi hücrelerini yabancı ajanlardan ayırt edemeyerek saldırmakta, parçalamaya başlamaktadır.” dedi. MS’in seyrinin her hastada aynı olmadığını ifade eden Ertürk, şöyle devam etti ;

“MS’in hafif ya da ağır olması, hastalardaki gelişmesi kişiden kişiye büyük değişiklikler gösterebilir. Bazı hastalarda bu durum, hastalığın zaman zaman yaptığı ataklar ya da şiddetlenme dönemleri ve bu dönemler arasında kısmen veya tamamen iyileşmeler şeklinde görülür.

Biz buna MS’in ‘ataklar-düzelmelerle’ seyreden şekli diyoruz. Bazı hastalarda bir-iki ataktan sonra yaşamının geri kalan kısmında herhangi bir belirti görülmeyebilirken bir başka grup hastada ise giderek ilerleyen ve düzelme olmayan bir seyir izlenmektedir. En şanssız grubu da bu hastalarımız oluşturmaktadır ki tesellimiz bu grubun oranının küçük olmasıdır.”

MS hastalığının Türkiye’de 14 binde bir kişide görüldüğünü kaydeden Ertürk, dünyada 3 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 40 bin MS hastası olduğu bilgisini verdi. Ertürk, “MS hastalarının büyük bir bölümü ilk ataklarını 20 - 40 yaşları arasında geçirmekle birlikte nadiren çocukluk veya ileri yaş gruplarında da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak toplumda MS gelişme riski yaklaşık 1/1000 olarak tahmin edilmektedir. Hastalık kadınları 2 kat daha fazla etkilemektedir” dedi.

İlgili Sağlık Konuları