Modern Hayat Çocuklar İçin Riskli mi?

Uzmanlar, birlikte saatler boyunca televizyon izlediğimiz çocuklarımızın ruh sağlığını tehlikeye attığımızı söylüyor. Ailelerin erken yatırmayı öğrenmeleri veya birlikte vakit geçirmenin başka yollarını araştırmaları gerekiyor.

Son yıllarda çocuk psikolojisi üzerine çok konuşulur oldu. Özellikle büyük şehirlerde çocukların terapi görmesi, ilaç tedavisi alması giderek kanıksanmaya başladı. Peki neden? Modern teknoloji ve kentsel yaşam, psikolojik sorunların artmasına mı neden oluyor yoksa tıptaki ilerlemeler sayesinde hep varolan sorunlar artık daha mı kolay tespit ediliyor?

İstanbul'da görev yapan çocuk psikiyatrı Yankı Yazgan'a göre modern hayat; hızı, yarattığı beklentiler ve oluşturduğu kaygılar nedeniyle ruhsal donanımımızı sarsabiliyor.

Özellikle, biyolojik yatkınlıkların söz konusu olduğu durumlarda, çocuklar için modern hayat imkanlar kadar riskler de getiriyor.

Gereğinden fazla televizyon seyretmenin bazı psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu artık herkes tarafından kabul ediliyor. Baş ağrısı, uyku bozuklukları, içe kapanıklık, sosyal gelişim ve dil gelişiminde gerilik, saldırganlık televizyonun neden olduğu düşünülen sorunlardan birkaçı.

İnternette bulunan Açık Site'deki yazılarından birinde Yazgan şunları söylüyor: "İlkokul öncesi bir çocuğun hayatında televizyonun çok fazla yeri olmamalı. Üç yaşına kadar, o yaş grubu için özel hazırlanmış programlar dışında televizyon izlenmemeli."

Birçok anne - baba, çocuklarına yemek yedirmek için reklam ve kliplerden faydalanıyor. İşitsel dikkat gerektirmeyen, görselliğin ön plana çıktığı bu görüntüler, üç yaşın altı çocukların iletişim becerilerini ve konuşmalarını geciktiriyor. Bakma - görme becerileri de ihtiyaç duyulandan fazla gelişiyor. Sözel becerilerinin zayıf olması, ileriki yaşlarda da çeşitli psikolojik rahatsızlara neden olabiliyor.

Zira sabırsızlık, fevri hareket etme gibi davranış özellikleri, sözel becerilerin gelişimi ile yaş büyüdükçe ortadan kalkıyor.

Üç yaşın üstü çocuklar için ise kontrollü televizyon izleme öneriliyor. Yaşına uygun olanları izlemesine izin vermenin ötesinde, hangi çocuklar için bir ruhsal bozukluk riski taşıdığını da bilmek gerekiyor. Yazgan'a göre üç yaşında, konuşması hala geri olan bir birey, iletişimini iyice kısıtlayacağından, televizyon hiç seyretmemeli. Ama aynı yaştaki başka biri için 30 - 45 dakika arasında, küçük çocuklara yönelik programları izlemek faydalı olabilir.

Klip ve reklamların otizme yol açtığı yönündeki iddialara ise uzmanlar soğuk bakıyor. Ancak genetik yatkınlık taşıyan çocuklarda, televizyonun otizm belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açtığı ve otizm tedavisinin etkinliğini azalttığı konusunda birleşiyorlar.

İlgili Sağlık Konuları