Menopoz Döneminde Kolestrol Yükseliyor!

ABD'nin Pittsburg Üniversitesi'nden Karen Matthew ve meslektaşları, araştırmaya katılanların kolesterol seviyesini menopozdan önce ve sonra takip etti. Menopozda kolesterol seviyesinin arttığı bildirildi.

Binden fazla kadının, önceden değişmeyen kolesterol seviyesinin menopozdan bir yıl önce ve bir yıl sonra büyük ölçüde arttığı, daha sonra istikrarlı hale geldiği görüldü. Bu durum kötü kolesterol seviyesi için geçerliyken, iyi kolesterolün menopozdan önce arttığı ve daha sonra düşme eğilimi gösterdiği belirlendi.

Menopozdan önce kadınların kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin erkeklere oranla daha düşük olduğunu (östrojen hormonunun kadınları koruduğuna inanılıyor) belirten bilim adamları, ancak kolesterolün artmasının bu hastalıklara yakalanma riskini artırdığını, dolayısıyla hormonların değiştiği dönemde kadınların lipid (kandaki, kolesterol gibi yağ ya da yağ benzeri maddeler) seviyesini yakından izlemek gerektiğini, buna göre önlemler alınabileceğini vurguladı.

Araştırma, "Journal of the American College of Cardiology" dergisinde ve Fransız "Le Point" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.
 

İlgili Sağlık Konuları