Lameze Yöntemi Nedir?

Doğumun her safhasında psikolojik olarak hazırlanmış,fizik olarak güçlü bir organizmayla bilinçli bir şekilde cevap verecektir.

Bu yöntemle anne adayı doğum sırasında bebeğin anne karnından dışarı hangi mekanizma ile çıkacağını bildiğinden,hangi kasları niçin kastığını,hangi organların nasıl ve niçin açıldığını,bebeğin doğum kanalında nasıl ilerlediğini bildiğinden doğumun hangi safhasında olduğunu daima fark edecek ve doğum ekibinin verdiği bilgileri rahatlıkla anlayacaktır.

Doğumun her safhasında psikolojik olarak hazırlanmış,fizik olarak güçlü bir organizmayla bilinçli bir şekilde cevap verecektir.

Lamaze yönteminin esası ünlü Pavlow’un şartlı refleksine dayanır.Bir kişinin beyni belli bir uyarıyı kabul edip analiz etmek ve doğru olan cevabı vermeye göre eğitilebilir.

Bu yöntemi Lamazeden önce uygulayan Rus psikologlar Bu yönteme ‘Psikoprofilaksi’adını verdiler.Kabaca beynin ve şuurun korunması demektir.

Bu araştırmacıların yaptığı çalışmalarda;bilinçli eğitilmiş gebeler her rahim kasılmasında korku ve kendini sıkmak yerine,gevşeme ve bilinçli nefes almayla cevap vermiş,bu kadınların doğumları son derece kısa sürmüş ve kolay olmuştur.

Rus bilim adamları 1950 yılında Paris’te bu deneyimlerini bir kongrede anlatmışlar ve Pariste klinik direktörü olan Dr.Lamaze bu tekniği öğrenmek amacı ile Rusya’ya gitmiştir.

Geri döndüğünde Fransa’da ağrısız doğum denilen bir tekniği başlatmıştır.Daha sonra bu teknik tüm dünyaca benimsenmiştir.

Her ne kadar bazı kişiler Lamaze yöntemi ile hazırlandıktan sonra doğum sırasında hiç ağrı çekmediklerini söyleyecek kadar ileri gitmişlersede asla herkes ağrı çekmeyecek anlamına gelmez. Kesinlikle ağrılar daha az olacaktır.Ama yinede ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir. 

Lamaze yöntemi ile hazırlanmış gebelerde sezaryan ve müdahaleli doğum,hazırlanmamış gebelere oranla çok daha az olacaktır.

Lamaze Yönteminin Kazançları

  • Bize göre en büyük kazanç;bir kadının hayatındaki en önemli olayda bilinçli ve aktif rol almasıdır.
  • Çoğu yerde olduğu gibi unutulmuş pasif bekleyen kişi olmaktan kurtulacak ve doğumda eşine yardım ederek aktif rol alacaktır.
  • Lamaze yöntemi ile doğuma hazırlanmış ve doğumda aktif rol alan babaların;
  • Çocuk sevgileri neredeyse annelik duygusu kadar güçlüdür.
  • Doğumdan sonraki mesleki yaşantılarındaki belirgin şekilde arttığı ve kendine olan özgüvenin güçlendiği gözlenmiştir.

İlgili Sağlık Konuları