Kusma Şikayetiyle Hastaneye Giden Kadının Safra Kesesinden 200 Taş Çıktı

Denizli'de karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle özel bir hastaneye giden 57 yaşındaki Gülsüm Söylemez'in yapılan kapalı yöntem ameliyatla safra kesesinden yaklaşık 200 taş çıkarıldı.

Denizli'nin Tavas ilçesi'nde karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle özel bir hastaneye giden 57 yaşındaki Gülsüm Söylemez'in yapılan kapalı yöntem ameliyatla safra kesesinden yaklaşık 200 taş çıkarıldı.

BULANTI VE KUSMA ŞİKAYETİYLE GİTTİ

Tavas'ın Medet Köyü'nde çiftçi 2 çocuk annesi Gülsüm Söylemez, bir süre önce karın, sırt bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle Özel Denizli Tekden Hastanesi'ne başvurdu. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Tekin tarafından yapılan muayenede, Söylemez'in yapılan tahlillerinde safra kesesinde çok miktarda irili, ufaklı taş olduğu tespit edildi. Gülsüm Söylemez'in hayati tehlike arz eden taşlarının Op.Dr. Mehmet Tekin tarafından kapalı ameliyat yöntemiyle alınması uygun görüldü.

SAFRA KESESİNDEN 200 TAŞ ÇIKARILDI

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı ile safra kesesinden 200 taş çıkarılan hasta Söylemez, ertesi gün hastaneden taburcu edildi. Uzun süreden bu yana karın bölgesinde ağrı ve şişlik yaşadığını ama her fırsatta ameliyat olmaktan korktuğunu belirten Gülsüm Söylemez, "Ağrılara daha fazla dayanamayınca hastane gittim. Safra kesemde taşlar olduğu belirlendi. Ameliyatım kapalı yöntemle yapıldı. Taşlar çıktıktan sonra görünce çok şaşırdım." dedi.

Cerrahi müdahaleyi yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Tekin ise, safra kesesi taşının enfeksiyona yol açtığını, safra kanalına düşerek tıkanmaya neden olduğunu, sarılık oluşumunu tetiklemeye ve uzun dönemde safra kesesi kanserine yakalanmaya neden olabileceğini belirterek, "Safra kesesi taşının tek etkin tedavisi, kapalı cerrahi ile safra kesesinin alınmasıdır. Bu saatli bombanın vücutta taşınması yerine kapalı yöntemle alınması en uygun tedavidir." dedi.