Kozmetik Alışverişi Kriz Dinlemiyor!

On ülkede yapılan bir araştırmaya göre global krize rağmen kozmetik ürünleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak yerini koruyacak.

ABD, İngiltere, Rusya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10’un üzerinde ülkede yapılan bir araştırmaya göre, kriz, sağlık ve kozmetik harcamalarında kısıtlamaya yol açmıyor. İnsanlar dünyada yaşanan global ekonomik krize rağmen sağlık ve kozmetik masraflarını kısmayı düşünmüyor.

Synovate adlı pazar araştırmaları şirketi tarafından yapılan araştırmaya katılan 11 bin 500 kişiden sadece yüzde 27’si kozmetik harcamalarını azaltmayı düşündüğünü belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 41’i ise kozmetik harcamalarının miktarında bir değişim olmayacağını söyledi.

Yapılan araştırmaya göre sağlık harcamalarını kısacaklarını belirtenlerin oranı da yüzde 17. Buna karşın sağlık harcamalarında bir değişiklik olmayacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 55 olarak saptandı. Aynı araştırmada sigara masrafını kısmayacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 24 olarak belirlenirken, sigaraya daha az para harcayacağını söyleyenler arasında Türk, Meksikalı ve Fransızlar ilk sırada yer alıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 20’si şişe suya, yüzde 25’i de içkiye daha az para harcayacaklarını belirtti. Kriz boyunca ilk gözden çıkarılan harcamaların ise tatil ve lüks tüketim maddeleri olduğu saptandı.

İlgili Sağlık Konuları