Kornea Naklinde Türkiye'nin Rekorunu Kırdı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, son 15 ayda yaptığı 115 kornea nakliyle, Türkiye'nin alanında en fazla nakil yapan öğretim üyesi unvanını aldı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, son 15 ayda yaptığı 115 kornea nakliyle, Türkiye'nin alanında en fazla nakil yapan öğretim üyesi unvanını aldı. Meslekte 35'nci yılını tamamlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, yaklaşık 1 buçuk yılda yaptığı kornea nakli sayısı ile Türkiye'nin alanında en fazla nakil yapan öğretim üyesi unvanını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından geçen Temmuz ayında teşekkür belgesine layık görülen Erkılıç'ın bu başarısı, Erciyes Üniversitesi Göz Bankasının açılması çalışmalarına hız kazandırdı. 15 ayda 115 kornea nakli Başarısını, Meram Tıp Fakültesi Göz Bankasının desteğine ve ekibinin azmine bağlayan Erkılıç, geçen yıl Mayıs ayından bu yana, polikliniklerde gerçekleştirilen 154 kornea naklinden 115'ini kendisinin yaptığını söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen teşekkür belgesinin kendisine ve ekibine moral verdiğini dile getiren Erkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Marifet iltifata tabi oldu"

"Aslında biz hekimler mesleğimizi fedakarlık üzerine kurguladığımız ve bu tür şeylere alışık olmadığımız içi, böyle beklentilerimiz yok. Dolayısıyla hiç aklımıza da gelmemişti. Ama bakanlığın böyle bir belgeyi İl Sağlık Müdürlüğümüze göndermesi onların da oldukça nazik bir şekilde bizlerden randevu isteyerek sevgili sağlık müdürümüzün yönetimi eşliğinde bize belgeyi takdim etmesi bizi oldukça mutlu etti. Tabi ki bir takım şeylerin karşılığının olduğunu hissettirmek hangi yaşta hangi deneyimde olursa olsun insanlar için güzel şeydir. 'Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göçer' der bizim güzel sözlerimiz. Hatta bir de tabi iltifata tabidir bütün marifetler biliyorsunuz. Dolayısıyla bunlar, insanları şevke, iştaha getirmek açısından oldukça güzel bir yaklaşım. O yüzden çok olumlu bulduğumu söyleyebilirim." Erciyes Üniversitesi Göz Bankası yakında hizmet verecek Prof. Dr. Erkılıç, teşekkür belgesinin takdim edilmesinin ardından, Erciyes Üniversitesi Göz Bankasının faaliyete geçmesine dair yapılan çalışmaların da hız kazandığını sözlerine ekledi. Göz Polikliniğinde bir yılda 154 nakil Erciyes Üniversitesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde, son bir yılda yapılan kornea nakli sayısı 154. Söz konusu nakil sayısının 115'i, Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin en çok kornea naklini yaptığını için kendisine teşekkür belgesi takdim edilen Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç'a, geri kalan 39'u ise, yine aynı poliklinikte hizmet veren Prof. Dr. Mustafa Koray Gümüş'e ait.

İlgili Sağlık Konuları