Genç Kadın Siverek'te Sağlığına Kavuştu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gözyaşı kanalı tıkanıklığı bulunan kadın, Siverek Devlet Hastanesinde ilk defa uygulanan endoskopik DSR operasyonuyla sağlığına kavuştu.

Uzun Ziyaret Mahallesi'nde yaşayan Nebiye Girgiç (26), sağ gözünde sürekli göz yaşarması ve çapak şikayetiyle Siverek Devlet Hastanesine başvurdu.

Yapılan muayene ve tetkiklerin ardından gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhisi konulan Girgiç, hastanede ilk defa kullanılan endoskopik DSR (kapalı gözyaşı kanalı tıkanıklığı) operasyonuyla tedavi edildi.

Girgiç, yaklaşık 40 dakika süren başarılı operasyonun ardından yüzünde iz kalmadan sağlığına kavuştu.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Reha Aydın, yaptığı açıklamada, hastanın yüzünde iz kalmaması amacıyla burun içerisinden gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi yaptıklarını belirterek, "Hastanemizin medikal malzeme eksiği yeni yönetimimizle birlikte giderildi. Bu sayede endoskopik DSR ameliyatını Siverek ilçesinde ilk defa gerçekleştirmiş olduk. Bundan da mutluluk duyuyoruz. Şu an hastamızın genel durumu gayet iyi, herhangi bir şikayeti bulunmuyor." diye konuştu.

Göz hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Murat ise hastanın kendilerine göz yaşarması ve çapak şikayetiyle başvurduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Muayene sonucunda gözyaşı kanalı tıkanıklığı tanısı koyduk. Hastamız ve ailesiyle konuşup ameliyat olması gerektiğini anlattık ve tedavi ile geçmeyeceğini belirttik. Hastamızın genç olması nedeniyle dış tarafta çizgi şeklinde iz kalmaması ve bunun hastamıza rahatsızlık vermemesi için KBB uzmanı arkadaşımızla yaptığımız istişareyle endoskopik müdahale yapma kararı aldık. Operasyon gayet başarılı bir şekilde geçti. Hastamızın şu anda göz yaşarması ve çapaklanması yok. Hem hastamız hem de ailesi oldukça memnun."

Sağlığına kavuşan Nebiye Girgiç de doktorlara teşekkür etti.

İlgili Sağlık Konuları