Kış Hastalıklarından Korunma Reçeteniz Hazır!

Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, gebeler ve yaşlılar için beslenme bu mevsimde daha da önem taşır.

Yeterli ve dengeli beslenme gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla sağlanır. Böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz. Bunun için süt yoğurt, et, balık veya tavuktan biri, tahıl ve ekmek grubu ile sebze ve meyvelerin her gün yenilmesi gerekir.

Vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için özellikle antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir.

Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, nar, maydanoz, roka, tere ve diğer meyvelerin tüketilmesi ile bu vitaminleri sağlayabiliriz. Probiyotikler de bağışıklık sistemine destek olan besinler içinde yer alır. Günlük besin düzeninize probiyotik yoğurt veya kefiri; süt veya yoğurt yerine koyabilirsiniz.

Kışa girerken hüzün ve depresyon eğilimi artabilir,  yazın geç kararan hava sürekli ışık, güneş, dışarıda daha fazla vakit geçirmenin ardından kış aylarıda güneş ışığının azalmaya başlaması tatilin ardından yoğun iş temposuna dönüş bunu tetikler. Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın (Dokosohekzanoikasit) eksik olması sizi depresyona karşı korumasız hale getirebilir. Antidepresan etkili bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, keten tohumu, semiz otu) içermelidir.

Ayrıca soğuk kış günlerinde bitki çayları ve maden suyu tercih edilebilir. Yemeklerde veya öğün aralarında yenen bol miktardaki salata da bize bu vitaminleri sağlayacaktır. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi yenmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

Maden suyu cilt sağlığı ve elektrolit dengesi için kış aylarında her gün 1 - 2 şişe içilebilir. Özellikle spor yapanlarda iyi bir sıvı desteğidir. Taze sıkılmış nar, mandalina veya portakal suyu ile maden suyu karıştırılarak hem lezzetli hem doğal hem de C vitamini takviyeli farklı bir içecek hazırlanabilir.

Kış aylarında soğuk hava egzersiz için caydırıcı olabilir. Yaz ayları yüzme, yürüyüş ve doğa gezintilerine daha elverişlidir. Kış aylarında ise hava şartları egzersizi kapalı mekâna taşıma gereği doğurabilir. İyi havalarda yine açık havada yürüyüş yapılabileceği gibi eğer imkân varsa bir spor salonuna üyelik yapıp tüm aktivitelerden faydalanmak en iyisidir. Ancak günlük yaşam aktiviteleri de faydalı olur. Asansör yerine merdiven kullanmak,  günlük kısa yürüyüşler yapmak gibi.

İlgili Sağlık Konuları