Kireçlenme Şikayetine Bitkisel Destek

Hemen herkeste görülen bir çeşit ağrılı kemik hastalığıdır. Diz, kalça, el ve ayak, bel ve boyun, kireçlenmenin en sık oluştuğu yerlerdir.

Eklemlerdeki kemiklerin yüzeyleri ince bir kıkırdak ile çevrelidir. Bu kıkırdak kemikleri darbelere karşı korur, kaygan yapısı sayesinde sürtünmeyi engeller. Böylelikle hareket halinde olan kemiklerin hasar görmemesini sağlar. Fakat kıkırdağın incelerek kaybolması sonucunda, kemiklerde olan sürtünmeden dolayı aşınma oluşur. Yerini hareket kısıtlığı ve ağrıya bırakır.
İşte bu kireçlenme olarak adlandırılır.

Genelde 45 yaş ve üstü bireylerde görülür. Futbolcular, güreşçiler voleybolcular, sabit işlerde çalışan, fazla kilolu insanlarda sıkça görülmektedir. Ekleme aşırı yük binmesi, yaş, genetik, meslek, şişmanlık, romatizmal hastalıklar, hareketsizlik veya aşırı egzersiz, kireçlenmenin oluşumundaki başlıca sebeplerdendir.

Eklemlerde ağrı ve şişlik, merdiven çıkamama, çömelememe, hareket sonrası ağrı, hareket halinde çıtırtı seslerinin gelmesi, bazı insanlarda da yağmurlu havalarda görülen ağrı kireçlenmenin belirtilerindendir.

Kireçlenme sorunu yaşayan hastalar, fazla kilodan kurtulmalı, aşırı ve ani hareketlerden kaçınmalı, yavaş ve düzenli ama ağrı olmayacak şekilde yürüyüşler ve egzersizler yapmalıdır.

Bunun yanı sıra;

1-1,5 yemek kaşığı çınar ağacının kuru (taze ) yaprakları toz haline getirilip 1 bardak kaynamış klorsuz suya eklenir, 1 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilındıktan sonra günde 2 defa aç karnına içilir. 15 gün uygulayıp 3 gün ara verilir. Kullanmaya başladıktan 10 gün sonra daha rahat hareket edeceğinizi göreceksiniz.

İlgili Sağlık Konuları