Kıkırdak Zedelenmesi Neden Olur?

Eklem yüzeyini oluşturan kıkırdak tabakanın hayatı kolaylaştıran çok önemli bir rolü bulunuyor. Ancak vücudun tüm yükünü taşıyan eklemlerdeki kıkırdak doku, bazen ciddi zedelenmeler son-rası gündelik yaşamı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

İlerleyen dönemlerde kireçlenmeye kadar uzanan sorunları da beraberinde getiren kıkırdak zedelenmeleri için bazı önlemler almak mümkün.

Kıkırdak Tabaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eklemlerde gerekli kayganlığı sağlayan kıkırdak tabaka, kemiklerin birbirlerine bakan yüzeylerinde bulunuyor. Kan ve sinir içermeyen bu tabaka yaklaşık, 3-4 mm kalınlığı ile özellikle yük taşıma konusunda kemiklere, eklemlere kolaylık sağlıyor. Esnek ama sert ve beyaz renkteki bu tabaka, vücutta bulunduğu bölgede farklı ihtiyaçları karşılıyor. Kemiklerle birlikte iskelet yapıyı oluşturan tabaka, eklem kıkırdağı olarak da kemiklerin birleşme bölgelerinde yer alır. Sağladığı esneklik sayesinde kemikler kolay hareket edebiliyor.

Kaynak: https://www.biometilac.com/diz-kikirdak-zedelenmesi-nedir/

Kıkırdak Tabakada Zedelenme

Kıkırdak tabakada yaşanan zedelenmeler hayatı olumsuz yönde etkileyen önemli rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat etmeyerek alınan fazla kilolar ya da olması gerekenden az kiloya sahip olmak kıkırdak tabakanın zedelenmesine neden olan başlıca etkenler arasında. Ayrıca hareketsiz bir yaşam ya da bilinçsiz yapılan hareketler de kemiklerin, dolayısıyla da eklemlerin ve kıkırdak tabakanın güçsüz kalmasına, zedelenmesine neden olabiliyor. Özellikle diz bölgesindeki kıkırdak zedelenmeleri bugün birçok insanın yaşadığı problemler arasında yer alıyor.

Vücudun en büyük eklemi olarak, hareket konusunda da ciddi bir öneme sahip olan dizlerde yer alan kıkırdak tabaka, bazen aşırı yükten bazen de bilinçsizce yapılan spordan dolayı zedelenme ve aşınma yaşayabilir. Ağrı ve hareket kısıtlamasına neden olan bu sorun, bilinçli hareketler ve besin takviyesi ile çözülebilir. Özellikle glukozamin takviyesi kıkırdak zedelenmesinde etkili bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir.

Kıkırdak tabaka zedelenmelerinde öncelikle yapılması gereken, sorunu doğru tanımlayabilmek. Eklem rahatsızlıkları arasında artrit ve artroz şekline iki grupta incelenen sorunları tespit etmek, doğru tedaviye güden süreçte yol gösterir. İltihaplı eklem rahatsızlığı olarak tanımlanan artrit iltihabi bir sorundur. Kemiklerdeki aşırı yıpranma ile oluşan artroz ise iltihabi olmayan bir rahatsızlıktır. 60 yaş üzerindeki kişilerde sıklıkla rastlanan artroz, 45 yaş altındaki kişilerde de görülebilmektedir.

Kıkırdak Zedelenmesi Tedavisinde Neler Yapılmalı?

Doğru besinlerle sağlıklı bir beslenme programı tercih edildiğinde kıkırdak tabakanın yenilenmesi sağlanarak yaşanan sağlık sorunları engellenebiliyor. Yeterli ve doğru beslenmenin yanı sıra bilinçli egzersiz yapmak da yaşam kalitesini düşüren bu sağlık sorununun çözülmesinde etkili olabiliyor. Yeterli C vitamini ve kıkırdak yenilemeye yardımcı olan amino asitlerden biri olan lizin takviyesi de kıkırdakların yenilenmesini sağlıyor. Özellikle zarar görmüş bölgeyi onaran kolajen üretimini sağlayan lizin, kıkırdak tabaka zedelenmelerinde önemini hissettiriyor.

Glukozamin Takviyesi de Kıkırdak Zedelenmesine Çözüm Üretiliyor

Kolajen takviyesi kadar, kemik ve kıkırdak doku arasındaki dokunun temel maddesi olan glukozaminin takviye edilmesi de hareket kabiliyetini kısıtlayarak hayatı olumsuz etkileyen kıkırdak zedelenmesi için önemli bir çözüm yöntemi. Özellikle bitkisel yollarla üretilen glukozamin, kıkırdak doku sentezlenmesine yardımcı olan protein ve yağların üretilmesi yoluyla zedelenmeyi tedavi ediyor.

İnsan sağlığını ön plana alarak, bitkisel çözüm yöntemleri konusunda profesyonel araştırmalar yapan Biomet, kıkırdak tabaka zedelenmelerine yönelik de etkili tedavi yolları sunuyor. Biomet tarafından sıvı ve jel formatında üretilen S1 Glukozamin, eklem sıvısının yağlanmasını sağlayarak, eklemlerinden dolayı hareket zorluğu yaşayan kişilerin rahat hareket edebilmelerini sağlıyor. Aynı şekilde yine Biomet güvencesi ile üretilen WeCollagen de vücutta sağlıklı ve güçlü bağ doku oluşmasını sağlayan kolajen üretimini destekliyor. Her iki ürün de kıkırdak tabaka zedelenmelerinden kaynaklı rahatsızların tedavisinde önemli birer takviye olarak kullanılıyor.

 

İlgili Sağlık Konuları