Kepçe Kulaklar Çocuğunuzun Alay Konusu Yapmasın!

Okulda arkadaşlarım kulaklarımla dalga geçiyor, bu yüzden okula gitmek istemiyorum.

Aileler bu sözleri okul çağına gelmiş, kulakları kepçe görünümlü olan çocuklarından sürekli işitirler. Yüzümüzde belirgin bölgelerden biri olan kulağımızın görünümü oldukça önemlidir. Okul çağında olan çocuklar arkadaşları tarafından kulakları yüzünden dalga konusu olduklarında, okuldan soğuyabilmekte hatta depresyon belirtileri gösterebilmektedir. Çocuğunuzun kepçe kulak problemine son vermek için yaz tatili en uygun dönemdir.

Memorial Hizmet hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Erkut Özdamar, kepçe kulak ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne veya yana doğru açılı durduğu durumdur. Kepçe kulaklar herhangi bir rahatsızlık, hastalık belirtisi değildir.

Kepçe kulak, doğuştandır ve ailesel olarak gelişir. Bazen yeni doğan bebeklerde anormal olarak, bir veya iki kulak olmayabilir. Bir başka teoriye göre; kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarının yumuşak olmasına neden olmakta, bu durumda doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle birlikte kulak kepçe görünüme dönmektedir.

Kepçe kulak, okul yaşındaki kız ve erkek çocukların en büyük kâbusudur. Okulda arkadaşları arasında alay konusu olabilirler. Bu durum çocukların okuldaki başarısını ve sosyal ilişkilerini çok derin şekilde etkileyebilir. Bazen ileride telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir.

Okul çağına gelmeden önce, kepçe kulak sorunu yaşayan çocukların tedavisi yapılmalıdır. Böylece çocuklar okula başlandığı zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayın farkına varmadan tedavi edilebilmektedir.

İlgili Sağlık Konuları